BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir?

Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir?

Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir?

Araç konusunda sadece sürüş teknikleri ya da araç ile ilgili görsel bilgilerden ziyade araca dair performansı etkileyecek sistemlerinde bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede araç alım ve satımda bu bilgiler işinize çok yarayacaktır. Piyasada bilindiği üzere çok fazla satılık araç vardır. Aynı modeldeki araç arasındaki farklarda burada göz çarpmaktadır. Bu noktada en önemli şey aynı araç arasındaki bazı performans bilgilerinin ne kadar iyi ve kullanışlı olmasıdır. Bu noktada bilinmesi gereken diğer bir şey ise araçlarda yük endeksidir. Gelin hep birlikte yük endeksi nedir ve aracı nasıl etkiler ona bakalım.

Araçların performansı tabi ki bizim için önemli. Hele ki bu piyasada araç konusunda oldukça dikkat etmeliyiz. Bu noktada bilinmesi gereken şeylerden biri de araçtaki yük endeksi. Bu terim bizler için ise lastik hız endeksiyle ile birlikte hesaplanarak elde edilen bir değer olarak bilinmekte. Yük endeksi, hesaplanan yük endeksi, aracın mevcut haldeki lastikler ile ne kadar ağırlıkta bir yük taşıyabileceğini gösterir. Hesaplanan yük endeksi değeri, lastik hız endeksi ile birlikte belirlenen maxsimum süratte bir lastiğin taşıyabileceği ağırlığı gösterir. Bu noktada bir örnek vermek gerekirse; lastik bilgileri 206/53 R 17 92V şeklindeki bir lastikte V harfi ile belirtilen hız endeksinin yanında yer alan 92 sayısı yük endeksini ifade etmektedir. Bu değer ile lastik hız ve yük endeks tablosunda yer alan kilograma kadar yük taşıyabileceğini belirtmektedir. Özellikle de ticari araçlar ve büyük kamyon gibi araçlarda bu durum çok önemlidir. Çünkü bu araçlar yük taşımak üzerine kullanılmaktadır. Eğer böyle bir araç alacaksanız mutlaka araç yük endeksi konusunda da bilgili olmalısınız. Bu noktada en çok sorulan sorulardan biri de yük endeksi konusunda ne tercih edilmelidir.

Araçta Yük Endeksi Nasıl Tercih Edilmeli?

Yük endeksi belirttiğimiz gibi aracın kaldırabileceği yükün değeridir. Bu noktada lastik konusunda dikkat etmelisiniz. Üreticinin otomobil modelinde test ettiği lastik çeşidine uygun olarak lastik yük endeksi belirlenmiştir. Bu nedenle otomobil üreticisinin fabrika çıkışlı araçlarında sunduğu lastik tipi, aracınız için en uygun değerde olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki araçlarda fabrika çıkışlı olanlar dışında düşük yük endeksli ya da yüksek yük endeksli lastik tipleri de tercih edilebilir. Bu konuda tercih edilen bu seçeneklerin çeşitli dezavantajları ve avantajları olmaktadır. Örneğin, yüksek yük endeksine sahip lastik modellerinin en büyük avantajı iyi viraj dönüşleri ve performanslı sürüşü beraberinde getirmesidir. Ancak bu lastik tipinin en büyük dezavantajı ise yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilemesidir. Yüksek yük endeksine sahip lastikler yakıt sarfiyatını arttırır ve maliyetli sürüşler yapmanıza neden olur. Bu yüzden de aracınıza en uygun lastiği seçmek burada önemlidir. Ayrıca böyle bir durumda lastik kontrolü yapmak ve aracın kullanımına göre profesyonel bir yardım alınabilir. Bu konuda bazı önemli faktörlerde bulunmaktadır. Bir lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir faktör hız endeksidir. Aracın azami hızına lastiğin hız kapasitesi eşit olmalıdır. Bir lastiğin tam yükte izin verilen maksimum hızını ve araca uygun olup olmadığını hız derecesi gösterir. Diğer bir önemli unsur ise lastik konusundaki değişikliklerin aynı anda olmasıdır. Bunun nedeni ise optimum performans ve güvenliktir. Eğer ki aynı anda değiştirilmiyorsa her birinin aynı ebatta olduğundan ve araç üreticisi tarafından belirlenen hız derecesi ve yük endeksi ile aynı olunmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde güvenlik konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu noktada mevsimlerinde önemi olduğundan yeni lastiklerin özellikle ıslak zeminlerde suda kızaklama riskini azaltması ve çok daha iyi kavramaya sahip olması nedeniyle değiştirilen iki lastiğinde arka akstaki tekerleklere takılması önemlidir. Bu noktada en yapmamanız gereken şeylerden biri ise kesinlikle tek lastik değişimidir. Şanzımanı ya da araç süspansiyonunu etkileyebileceği ve lastikte aşırı yıpranmaya sebep olabileceği için sadece tek bir lastiğin değiştirilmesi önerilmemektedir. Tek bir lastiğin değiştirilmesi zorunda kalınırsa tek yedek lastiğin, en derin diş derinliği olan lastikle eşleştirilip arka aksa takılması önerilir. Aksi halde büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Lastik Yük Endeksinde Yaz ve Kış Lastikleri Arasında Bir Fark Var Mı?

Yük endeksi konusunda diğer bir merak edilen şeylerden biri de yük endeksinin yaz ve kış lastikleri arasındaki farklardır. Bir yaz lastiği ile kış lastiğinin yük endeksi arasında herhangi bir fark olmayabilir. Ancak, diş derinliği veya çapı değiştiğinde lastiğin yük kapasitesi endeksi de değişebilir. Bunun nedeni ise kışın, lastikler yaz aylarına göre daha sert hava koşularıyla başa çıkmak zorundadır. Aksi halde birçok problem yaşayabilirsiniz. Karda ve buzda sürüş zorlaşır ve fren mesafeleri uzar. Başka bir deyişle, aracın yükü arttıkça sürücünün direksiyon hâkimiyeti azalır. Bu noktada maksimum güvenlik sağlayabilmek için farklı yük kapasitelerini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde aracının hakimiyetini tamamen kaybedersiniz ve bu da trafik kazalarına yol açar.