BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada yakıt fiyatlarındaki artış oldukça yüksektir. Sırf bu yüzden araç almak isteyen insanlar araç almaktan bile vazgeçer bir duruma gelmiştir. Özellikle de her gün yavaş yavaş artan yakıt fiyatları bir noktadan sonra kişiler için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Bu noktada en merak edilen şeylerden biri de nasıl daha az yakıt tüketimi yapabiliriz olmaktadır. Gelin hep birlikte yakıt tüketimini azaltmak için neler yapabiliriz ona bakalım.

Yakıt tüketimi her zaman sürücüler için önemli olmuştur. Bu yüzden de yakıt tüketimi konusunda her zaman merak ettikleri sorular olmuştur. Bu yüzden de internette en çok araştırılan şeylerden birisi de yakıt tüketimi konusudur. Bu konuda ilk bilmeniz gereken şeylerden biri de araç yakıt konusunda şehir içi ve şehir dışı farklılarıdır. Araçlar şehir dışı yolculuklarında daha fazla yakıt tüketmektedir. Peki yakıt tüketimi için başka neler yapabiliriz?

1) Hızınızı Düşürmek Yakıt Tüketimi Konusunda Oldukça Önemlidir

Yakıt tüketimi konusunda hız oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü hızınız ne kadar artarsa aracınız o kadar yakıt tüketecektir. Bu durum özellikle de uzun yolda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Çünkü çoğu araç uzun yolda yüksek hızda seyir etmektir. Yüksek hızda seyir etmek daha fazla yakıt sarfiyatına neden olacaktır. Peki bu noktada neler yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi son teknolojilerden biri de hız sabitleyicilerdir. Bundan dolayı eğer aracınızda hız sabitleyici varsa 100'ü geçmemeye özen göstermelisiniz. Böylece hızınızı düşük tutarak yakıt sarfiyatınızı da o kadar düşürebilirsiniz. Tabi bazı yollarda düşük hız yasaktır. Bu noktada hız limitine dikkat ederek aracınızın hızına dikkat edebilirsiniz.

2) Az Yakıt İçin Araç Klimasını Dikkatli Kullanmalısınız

Klima konusunda birçok yanlış bulunmaktadır. Bu yanlışlardan biri de en popüler olan şey aracın klimalarının ekstra yakıt sarf ettiğidir. Maalesef ki bu durum bazı açılardan yanlıştır. Bu konuda iki ayrım yapmak gerekmektedir. Klima araç yakıtını tüketiyor tabiri şehir içinde öyle olsa da şehir dışında yani uzun yolda klimayı açmak yakıt sarfiyatını düşürecektir. Bu noktada ona göre hareket etmelisiniz. Yani anlayacağınız uzun yolda klima yerine camları açarak serinlemek yakıt sarfiyatını arttırır. Bundan dolayı klimayı açarak serinlemek özellikle yaz aylarında daha doğru bir hareket olacaktır.

3) Yakıt Tüketiminde Araç İçin Yüksek Viteste Kullanmalısınız

Yakıt konusunda diğer önemli şeylerden biri de vites durumudur. Bu noktada aracı devirli kullanmak özellikle yine yakıt tüketimini arttırır. Yakıt tüketimini minimum seviyeye indirmek için yapmanız gereken şey ise aracınızı mümkün olduğunca yüksek viteste kullanmanızdır. Bu sayede aracınızın hem daha performanslı hem de daha az yakıt tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum özellikle uzun yolda ve şehir içinde aracınızın devri 3000'i gördükten sonra vitesi en yüksek seviyeye alabilirsiniz. Bu ufacık değişiklik aracınızın yakıt konusunda ne kadar fark edeceğini de keşfetmenizi sağlayacaktır.

4) Yakıt Tüketiminde Aracın Bakımlı olması Önemlidir

Yakıt tüketiminde en aklınıza gelmeyecek şey ise araç bakımıdır. Fakat aracın bakımlı olması araç yakıtında önemlidir. Peki nasıl önemlidir? Kısaca aracınızın bakımlı olmasına özen göstererek aracınızın daha az yakıt yakmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada filtreler oldukça önemlidir. Eğer aracınızın filtresi tıkanmışsa ya da başka bir sıkıntısı var ise aracınız bu durumdan ötürü daha fazla yakıt sarfiyatı gösterecektir. Bunun sonucunda da doğal olarak araç yakıt tüketimini arttıracaktır ve aynı şekilde performansında da düşüşler olacaktır. Bu noktada yapmanız gereken şey ise10 bin kilometrede bir olmak üzere aracınızın filtrelerini düzenli bir şekilde değiştirdiğinizden emin olmanız son derecede önemlidir. Diğer yandan sadece filtre değil aracınızın diğer bakımları da çok önemlidir. Mutlaka düzenli olarak araç bakımınızı yaptırmalı ve ardından yola çıkmalısınız.

5) Aracın Lastik Basınçlarına Dikkat Edin

Araç yakıt konusunda yine çok önemsenmeyen bir konu da lastiklerdir. Lastik aslında araç için oldukça önemlidir. Çünkü yakıt tüketiminde araç lastiklerinin önemi çok büyüktür. Bu noktada bilmeniz gereken bazı değerler vardır. Bunlar da araç basınçlarıdır. Buna göre aracınızın ön lastikleri 34 arka lastikleri ise 32 hava basıncında olması gerekir. Eğer bu basınç değerlerine sahip değilse ya da daha düşük seviyede ise lastikler daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır. Bundan dolayı lastik basınçlarını olması gerektiği seviyeye getirmelisiniz. Bunun için aracınız size bir sinyal yollamış olmalıdır. Bu sinyali gördüğünüz anda bir benzin istasyonuna giderek aracın lastiklerini olması gereken seviyeye getirmeli ve ardından yola devam etmelisiniz.  

6) Dur-kalk Yapma Sıklığını Azaltmalısınız

Araç tüketimindeki diğer önemli bir şey ise trafikte sürekli yaptığımız dur-kalklardır. Bu araç yakıtının daha fazla tüketilmesine neden olmaktadır. Çünkü bu durumda fren-gaz alışkanlığı, motorun daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Bu da aracınızın olması gerekenden daha fazla yakıt tüketmesine neden olur.

7) Kaliteli Yakıt Kullanmayı Tercih Etmelisiniz

Piyasadaki yakıt fiyatlarının artmasından kaynaklı olarak kişiler daha az kaliteli yakıtlar tercih etmektedir. Fakat bu durum bir avantajdan çok dezavantaja dönüşmektedir. Çünkü yakıtın kalitesi, motorun çalışma için ihtiyaç duyacağı enerjiye ve motorun ömrüne net olarak etki eder. Bu nedenle iyi yakıt seçmeniz aracınızın daha az yakıt tüketmesine sebep olur. Bu da daha az masraf demektir.

8) Ani Fren Yakıt Tüketimini Arttırır

Fren konusu trafikte oldukça önemli bir durumdur. Elbette ki her durumda fren kullanmamız gereken şeydir. Ani bir yere çarpmamak ve trafik konusunda sıkıntılar çıkarmamak için frenleme yapmamız gerekecektir. Fakat çok fazla ani fren yapmak araç yakıtını arttıran bir durumdur. Bu yüzden de ani frenden kaçınmak yakıt tüketiminde önemlidir.