BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gün geçtikçe trafikte daha fazla araba yoğunluğu olmaktadır. Bu da doğal olarak bazı hatalara ve can güvenliği için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Tabi bunun yanında trafik koşulları ve kullanıcının dikkatsiz araç kullanımı sebebiyle de ülkemizde pek çok trafik kazası meydana gelmektedir. Bu konuda özellikle iki veya daha fazla aracın trafik kazasına karışması, birbirlerine can ve mal kaybına sebebiyet vermektedir. Bu durumda yapılması gerekenler ise trafik kazası durumunda pek akla gelmeyebilir ya da bu konuda bilinçsiz olabiliriz. Eğer yapılan kaza oldukça büyük ise bu noktada yapılması gerekenler çokta sürücünün yapacağı şeyler değildir. Fakat hasar ölümcül olmayan ve hasar derecesi düşük bir kaza ise araç sahiplerinin bu noktada yapabileceği birkaç püf nokta vardır. Bu yazımızda küçük kazalarda yapacaklarınızı sizlere aktardık. Gelin hep birlikte kaza anında yapılması gerekenleri inceleyelim.

Emniyet Kemerinizi Takmayı Unutmayın!

Trafikteki en önemli tedbirlerden biri de emniyet kemerini takmak. Bu durum sizi kaza anında çok ağır yaralanmanızı önlemek amaçlı dizayn edilmiştir. Bu noktada arabaya ilk bindiğinizde emniyet kemerini takmak gibi bir alışkanlığınız olmak zorunda. Diğer yandan kaza anında; hafif yaralanmalar ve ufak dereceli hasarlı kişiler var ise bu noktada bölgedekileri sakinleştirmek ve sıkışma gibi bir durumda onlara yardım etmelisiniz. Bu noktada en çok rastlanan şey ise şok etkisindeki insanlardır. Bunun için yapmanız gereken kişi ile sakince iletişime geçebilirsiniz. Diğer yandan arabanızda bilinci kapalı biri var ise ilk yardım konusunda birinden yardım isteyebilir ve ağrınız var ise gereken kişilere bu durumu açıklamalısınız.

Bu durumlarda en önemli şeylerden biri de ilk yardım bilgisidir. Eğer ki bu konuda yetersizseniz bu noktada eğitim almalısınız. Eğer kaza biraz daha büyük bir şey ise bu noktada yapılması gereken polis ekiplerine haber vermek ya da jandarma çağırabilirsiniz. Eğer kazayı uzaktan izleyen biri iseniz bu noktada kaza yerine girmemek oldukça önemlidir. Bu durum bazı tehlikelere yol açabilir. Bu noktada ambulansa haber vermek en mantıklı şeylerden biri olacaktır.

Olay Mahalinin Fotoğraflarını Çekebilirsiniz!

Kaza durumunda bazı detayları daha sonrasında hatırlayamayabiliriz. Bu oldukça sık yaşanan bir durumdur. Ciddi olmayan yaralanmalı veya hasarlı kazalarda, hem hasar tespitinin hem de olay bulgularının sağlıklı olarak değerlendirilmesi için Olay Mahallinin fotoğraflarını çekmenizde fayda vardır. Bu olay yerinin doğru tespit ve değerlendirilmesine kadar adli bulgulara bağlı olsa da çekilen fotoğraf veya video kayıtlarının da soruşturmanın aydınlatılması için uygun ve güçlü kanıtların oluşturulmasında etkilidir. Bu durumda neyin ne şekilde olduğu oldukça önemlidir. Bu yüzden hatırlamak yerine olay yerini çekmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Kazayı Olay Yerinden Uzak Bir Yere Konumlandırmanız Oldukça Önemlidir

Trafikte en çok yaşanan şeylerden biri de kaza dışındaki araçların bulundukları konumdur. Bu noktada hem can güvenliği hem de trafik kazasındakilerin can güvenlikleri açısından oldukça tehlikeli bir yerde olmanız tehlikelidir. Bunun yerine aracınızı olay mahalline ve trafik akışına engel olacak park ve manevralardan kaçınılması, mümkünse emniyet şeridine 4’lüleri yakıp ez az 25-30 m uzağına park edilmesi olay yerine müdahale imkanı için daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede ambulans ya da diğer araçların da kaza yerine daha rahat girmesine imkan sağlarsınız. Diğer yandan trafik kazalarında bazı durumlarda kaza dışındaki araçlarda etkilenmektedir. Zincirleme kaza gibi bir durum maalesef ki etraftaki araçları da oldukça fazla etkilemekte. Bu yüzden yapmanız gereken şey merakınız yüzünden böyle bir tehlikeye girmeden olay yerinden uzaklaşmanızdır.

Olay Yerine Reflektörler Koymanız Diğer Araçlar İçin Önemlidir!

Trafikte en önemli şeylerden biri de akışın bozulmamasıdır. Diğer yandan olay yerindeki diğer önemli şeylerden biri de kaza sonrasında güvenlik önlemlerinden biri olan çevresel etkenler ve tehlikelerden korumaktır. Bunun bu kadar önemli olmasının nedeni ise kaza anında dışarıdan gelebilecek herhangi bir müdahale kazadaki bulguların kanıt niteliğini zorlaştırabilir ya da yok edebilir. Bunun için yapmanız gereken temel şey ise olay yerinin en az 15-20 m uzağına uyarıcı ve yönlendirici reflektörler konulmasıdır. Çünkü reflektörler belirli mesafelerde en az 50 m uzaktan görülebilecek kadar parlaktır ve onlar sayesinde trafiğin akışı bozulmaz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ise reflektörlerin konumlarını iyi belirlemektir. Diğer türlü trafikte başka bir tehlike oluşturabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Tutmanız Yapmanız Gereken En Önemli Şeylerden Biridir

Kaza sonrası gerekenleri yaptıktan sonra yapmanız gerekenlerden biri de Kaza Tespit Tutanağı’nı doldurmaktır. Bu sayede kaza sonrasında oldukça fazla şeyi görebilirsiniz. Bu tutanağın karşılıklı doldurulması en önemli şeylerden biridir. Bu sayede araç bilgilerini ve hasar durumunu öğrenmeniz oldukça kolaylaşır. Karşılıklı imzaladığınız kaza tespit tutanağının ardından belgelerin fotoğraflandırılıp sigorta şirketine teslim edilmesi gerekir. Bunun sonucunda, ilgili araç hasar tespiti ve durumu nezdinde incelenmektedir. Ardından inceleme sonucunda hasar kaydı oluşturulup araç sahiplerine bilgilendirme amaçlı dönüş yapılmaktadır. Bu sayede aracınız ile ilgili tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde diğer tarafta detayları öğrenebilir.

Kazaya Karışan Tarafların Trafik ile İlgili Belgelerinin fotoğraflarını Çekmelisiniz

Ehliyet-Ruhsat ve Sigorta Poliçesi Fotoğraflarını Çekin!

Kaza yaptıktan sonra bazı belgelerin fotoğraflanması önemlidir. Genelde bunu taraflar o esnada unutmaktadır. Fakat kaza da tarafların ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçelerinin fotoğraflanması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise taraflar arası uzlaşımı kolaylaştırmak ve kaza sırasındaki hasarların doğru tespit edilmesine yarar sağlar. Peki bunun ne gibi avantajları vardır? Bunun fotoğraflanması tarafların alacak veya borç durumlarını tespit etmeye, doğruluğunu görmeye ve adil dağılmasını sağlamak bu evrakların hazırlanıp eksiksiz olmasını sağlar.

Kaza Sonrası Çekilen Her Şeyi Sigorta Şirketine Teslim Edin!

Kaza sonrasında çektiğiniz tüm fotoğraf ve belgeleri en kısa sürede sigorta şirketine teslim etmelisiniz. Bu oldukça önemlidir. Trafik kazalarında iki veya fazla taraflı olarak hasarlı kaza durumunda yapılacak itirazlar ya da hasar kaybının tekrar sicile işlenmesi söz konusudur. Bunun için sizlerden istenecek olan belgeler sigorta şirketine teslim edilmelidir. Gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz; Olay yerinde çekilen fotoğraflar, olay yerinde imzalanan yazılı belgeler (Kaza Tutanağı, araç tescil belgesi, ehliyet-ruhsat, sigorta poliçesi) dir. Bu belgeler oldukça kısa sürede sigorta şirketine teslim edilmelidir.