BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim?

Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim?

İkinci el araç satışı ile ilgili en çok merak edilen konuların başında gelen taşıt kredili araç satışı, çeşitli yöntemlerle gerçekleşebilir. İpoteği kaldırmak, banka ile anlaşmak ya da devir gibi birçok farklı işlem bulunmaktadır. Gelin hep birlikte taşıt kredisi devam eden araçların nasıl satıldığını detaylıca inceleyelim. Böylece sizler de bu yöntemlerle aracınızı rahatlıkla satışa koyabilirsiniz.

Çoğu araç sahibi araç kredisi bitmeyen aracını satmak için araştırmalar yapar. Genellikle bankalar, çekilen taşıt kredisinin miktarı yüksekse kendini güvenceye almak isterler. Bu noktada yapılan şey ise satın alınan araca ipotek işlemi uygulanmasıdır. Aracın üzerinde ipotek varsa da satışı için kredi borcunu kapatmanız, noter tasdiki gibi güvenilir bir yöntemle alıcının sizin adınıza borcu kapatmasını sağlamanız ya da alıcının banka ile yeni bir sözleşme imzalamasını sağlayıp borcu devretmeniz gerekir. Ancak bu şekilde ipoteğinizi kaldırabilirsiniz. Peki taşıt kredisi borcu nasıl kapatılır? Bu noktada yapmanız gereken şey oldukça basittir. Halihazırda taşıt kredisi nedeniyle ipoteği bulunan bir aracı satmak için borcu kapatıp ipoteği düşürmeniz gerekmektedir. Bu yöntem şu ana kadar yapılacak en kolay yol olarak gösterilmektedir. Bunun için yapmanız gereken borç kapatma kredisi ya da ihtiyaç kredisi seçeneklerinden biri değerlendirmektir. Böylece ipoteğe konu olan kredi tutarı sıfırlanır ve araç, noter satışına uygun hale gelir. Bu sayede rahatlıkla aracınızı satışa koyabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi tercih etmiyorsanız araç sahibi olarak başka bir çözüm yolu da vardır. Bu da sözleşme ya da noter yolu ile alıcının, var olan taşıt kredisi borcunu ödemesini sağlamaktır. Bu işlemden önce imza atacağınız sözleşme sayesinde ipotek düştüğü anda kalan ücreti alır ve aracı devredersiniz. Bu yöntem genellikle alıcı ve satıcı arasındaki bağdan sonra oluşur. Bu yüzden güvenilir olmak araç satışında çok önemlidir.

Araç Rehin Aktarma İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Araç ipoteği ile ilgili merak edilen diğer bir şey ise araç rehin aktarma işlemidir. Bu taşıt kredisi nedeniyle ipotekli olan ikinci el araçların satışında kullanılacak alternatif bir yöntemdir. Bu işlemde araç sahibi rehin ya da ipoteği devretmektir. Bu işlem için öncelikle bankanın onayını alınması gerekmektedir. Aksi halde işlem olmaz. Banka gerekli olan araştırmaları yapar. Genellikle alıcının kredi notu gibi kriterlerle borç ödeme kapasitesi değerlendirmeye alır ve ardından onay durumu gelir. Banka onay verdiği zaman alıcı ile bir sözleşme imzalar ve aktarım gerçekleşir. Bu sayede sizler de aktarma işleminizi yapmış olursunuz.

İkinci El Kredili Araç Satışı Nasıl Yapılır, Mümkün Müdür?

Araç konusunda bilmeniz gereken birçok işle vardır. Özellikle de aracınızı satmak istiyorsanız bu noktada araç ile ilgili bütün sorunları da çözmüş ya da aktarmış olmanız en önemli şeydir. Aksi halde iki taraf içinde durum can sıkıcı olabilir. Taşıt kredisi ile alınmış olsa bile üzerinde ipotek olmayan aracın satışı ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. İpoteği olmayan kredili araç satışı ise noter aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Herhangi bir ikinci el araç satışı ile ipoteksiz kredili araç satışı arasında herhangi bir fark bulunmaz. Bu nedenle de rahatlıkla araç satışı yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisini Sizin İçin Bir Başkası Çekebilir Mi, Mümkün Mü?

Bazı durumlarda araç kredisi çekmek için belirli kriterlere uymayabilirsiniz. Örneğin gelir seviyenizin yetersiz olması veya bazı özel sebeplerinizden ötürü taşıt kredisi başvurusunu başkası üzerinden yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bankaların başvuru şartlarını iyi bir şekilde incelemeniz size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu noktada çeşitli aramalar ve ziyaretler ile bankalardan bilgi alabilirsiniz.

Eğer kredi kullanarak otomobil almak istiyorsanız bu noktada krediyi çekmeye uygun olmalısınız. Eğer bir problem çıkarsa maalesef ki banka size kredi vermez. Örneğin gelir düzeyiniz düşük ise bu bankaların genellikle kredi red durumu ile sonuçlanır. Bu durumda araç almak isteyen kişiler yakın çevrelerinden bunu istemektedir. Ancak bu durum mümkün değildir. Bankalar, araç ruhsatının kredi başvurusu yapan kişinin üzerinde olmasını beklemektedir. Ayrıca kredi başvurusu yapan kişinin durumuna göre değerlendirme yaptığı için böyle bir başvuruyu geçersiz kabul edecektir. Bu da başkası adına kredi çekmenizin ne kadar sıkıntı yaşatacağını sizlere kanıtlar. Bunun yanı sıra bankaların büyük kısmı, kredi süresince araba ruhsatı üzerine rehin koyarak, teminat almaktadır. Bu yüzden tüm işlemlerde, araç kredi başvurusunda bulunan kişi muhatap alındığı için, başkası üzerinden kredi başvurusu yapmanız olası bir seçenek değildir.

Eğer taşıt kredisinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle bir araştırma yapmalısınız. Göreceksiniz ki bankalar sizden bazı kriterlere uymanız isteyecektir. Taşıt kredileri birbirinden farklı gereklilik ve şartları beraberinde getirmektedir. Kredi başvurusu yapıldığında; kişinin yaşı, kredi notu istihbaratı, gelir seviyesi, toplam sigortalılık süresi ve mevcut borç durumu bankalar tarafından titizlikle incelenir. Ancak bu süreçleri başarı ile aşarsanız bankalar sizlere kredi vermeyi düşünecektir. Diğer yandan bankalar müşterilerin satın almak istedikleri arabaların kaç yaşında olduklarına bakılır. Ayrıca ikinci el taşıt kredisi başvurularında genellikle bankalar, araç yaşı en fazla 5 olması kaydıyla araç kredisi sağlarken, bu süre kimi bankalar tarafından 10 yaşa kadar uzatılmıştır. Ayrıca bazı bankalar, araç yaşına göre de farklı faiz oranları uygulayabilmektedir. Bu kriterleri bilmek araç alacak kişi için oldukça önemlidir.

İhtiyaç Kredisi İle Araba Satın Alabilir Miyim?

Eğer ki geliriniz düşükse ve araç kredisi çekme gibi durumunuz yoksa bu noktada yapacağınız alternatif bir şey ise ailenizde çalışan bireylerin gelirlerini de belgeleyerek kredi başvurusunda bulunmaktır. Bankaların bazı kabul ettiği durumlar vardır. Örneğin, maaş bordronuz ve belli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmanız, ilk teminat olarak kabul edilir. Aylık hane gelirinizi de belgeleyerek bankaya sunmanız, taşıt kredisini daha kolay almanızı sağlayabilir. Diğer yandan aile bireyinden böyle bir şey isteme gibi bir durumunuz yok ise diğer bir alternatif yol ise ihtiyaç kredilerine başvurmaktır. Başkası üzerinden taşıt kredisi çekemeyen kişiler ihtiyaç kredisi imkânından yararlanabilir. Aynı zamanda bir başkası sizin adınıza ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir. Bankalar başvuru yapan kişinin kredi istihbaratı ve gelir durumuna göre değerlendirme yapar. Belirli incelemeler gerçekleşir. Bu olay tamamen karşılıklı güven ilişkisine dayanır. Banka muhatap olarak ihtiyaç kredisini çeken kişiyi alacaktır. Bu noktada dürüst ve şeffaf yaklaşmak ihtiyaç kredilesi çekmenize neden olabilir. Bu noktada size uyan bir banka ya da bankaları arayarak ya da ziyaret ederek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son olarak ise sizleri araç kredisi dolandırılığına karşı tedbirliği davranmanızı öneriyoruz. Son dönemde oldukça fazla olan bu durum için öncelikle dikkatli olmalısınız. Araç kredisi gibi bir durum söz konusu ise bunu mutlaka devletin bankalarından halletmeniz gerekmektedir. Aksi halde araç kredisi dolandırıcılığı adı altında dolandırılabilirsiniz. Bu konuda dikkatli ve detaycı olmak oldukça önemli bir adımdır.