BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi

Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi

Son dönemde araba alış ve satış işlemlerinde oldukça büyük bir patlama olmuştur. Tabi fiyatların artması ile birlikte genellikle insanlar ikinci el araç piyasasına bakmaktadır. Bu noktada çoğu kişi için birçok soru işareti de vardır. Bunlardan biri de araba satış işlemlerinde para transferlerinin nasıl olacağıdır. Gelin hep birlikte satış işlemlerinde para transferleri nasıl olmaktadır bir inceleyelim.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde trafikte 20 milyondan fazla araç yer almaktadır. Bu sayı her geçen yıl daha da artmaktadır. Bununla beraber araba fiyatlarındaki artışlar ile ikinci el piyasası da oldukça hareketlidir. Durum böyle olunca araç konusunda birçok soru işareti de beraberinde gelmektedir. Araç alım ve satım konusunda birçok kural ve prosedür vardır. Bu yöntemler ile en sağlıklı ve en doğru olan ticareti gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada araç satışında para transferi ise en çok dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir. Para transferi konusunda blokeli yöntemleri tercih etmek ve mümkün olduğunca nakit kabul edilmemesi önerilir.

Araç Satışında Para Transferi Nasıl Yapılmalıdır?

Araç satışında para transferi konusunda birçok yöntem vardır. Tabi bu yöntemler güvenilir olup olması sizin tercihinize bağlıdır. Fakat bu noktada araç satışı sırasında alıcının parayı blokeli ödemesi en güvenli yöntem olarak görülmektedir. Bu noktada ilk olarak noter üzerinden satış işlemini gerçekleştirmeniz ve ardından size verilecek satış belgesi ile bankaya gidip blokeyi kaldırabilir ve parayı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede para transferi konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer blokeli para transferi yöntemini yapmak istemiyorsanız diğer bir alternatif yol ise blokeli çek yöntemidir. Bu yöntemde de banka kullanılmaktadır. Blokeli para transferinde olduğu gibi ilk önce yapmanız gereken noterde aracı alıcıya devretmeniz gerekir. Ardından noter işleminden sonra bankaya gidip blokeyi kaldırarak ödemeyi alabilirsiniz. Bu iki yöntemde oldukça güvenilirdir. Bu iki yöntemde en önemli şey ise noterde satış gerçekleşmediği sürece ücret alınamaz. Bu nedenle de oldukça güvenli bir transfer yöntemidir ve neredeyse araç ya da ev gibi yüksek meblağların ödendiği satış işlemlerinin tamamında tercih edilmektedir.

Blokeli Çek Güvenilir Bir Yöntem Mi?

Herhangi bir şey aldığımızda karşımızdaki ile sağlıklı ve güvenli bir alışveriş yapmak isteriz. Bu noktada güvenilir yöntemler seçmek bunun için yapacağımız ilk şeylerden biridir. Bu sayede iki tarafta güvenle ticaretini gerçekleştirebilir. Araç satışında da en güvenli yöntemlerden biri de blokeli çek yöntemidir. Blokeli çek ya da bloke çek, nakit ücret taşınmadan araç satışının gerçekleşmesini sağlayan bir ödeme yöntemidir. Bu yöntemde alıcının ilk olarak yapması gereken şey bankaya gitmektir. Ardından bloke edilecek ücret bankaya yatırılmalıdır. Bu işlemden sonra satıcı adına çek düzenlenir ve “ödeyiniz” yazılması gerekir. Ardından satıcı adına blokeli hale gelen çek ile alıcı notere gelir. Ve noter işlemleri sırasında çek satıcıya teslim edilir. Son olarak ise satıcı noter işlemleri tamamlandıktan sonra bankaya giderek ücreti kendi hesabına aktarabilir. Bu sayede güvenle para transferi gerçekleşmiş olur.

Araç Satışında Nakit Para Kabul Etmek Güvenli Midir?

Araç satış işlemlerinde para transferi yöntemi olarak ilk olarak nakit para akla gelir. Fakat nakit para kabul etmek sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Bu konuda ülkemizde de birçok açıklama ve bilgilendirme Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sürekli olarak yapılmaktadır. Nakit para yerine yüksek meblağlı ödemeler için havale, çek ve EFT gibi transfer yöntemlerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Bu yöntemler ticaretinizin daha güvenilir bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanır. Bu nedenle hem alıcının hem de satıcının güvenliği için nakit ödeme önerilmemektedir.

Araç Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Araç satışının olması sırasında tabi ki bazı prosedürler de vardır. Bu yöntemler ile ancak güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Bu noktada oldukça titiz davranmalı ve bütün detayları öğrenmelisiniz. Diğer yandan noter kısmında da oldukça titiz davranmalısınız. Örneğin, noter çalışanları araç satışı sırasında satıcılara ücreti alıp almadıklarını sormaktadır. Para transferi gerçekleşmediyse “Parayı aldım” denilmemesi gerekir. Bu durum yanıltıcı bir bilgidir ve eğer ki işlemler istediğiniz gibi gitmez ise dava açma hakkınızı elinizden almış olursunuz. Diğer yandan satıcı, anlaşılan bedelin tamamı ödenmeden devir işlemini gerçekleştirmemelidir. Aksi halde paranın tamamı yatmayabilir. Bunun için işlemlerin bitmesi önemlidir. Son olarak ise alıcının kimlik bilgileri satıştan önce incelenmelidir. Bilgilerin doğruluğu da teyit edilmelidir. Bilgiler uyuşmuyorsa alışveriş bitirilmelidir. Özellikle blokeli havaleyi yapan ya da blokeli çeki veren kişi ile noter üzerinden araç devrinin gerçekleştiği kişinin aynı olması gerekmektedir. Bu konuda titiz davranmak güvenle alışveriş yapmanızı sağlayacaktır.