BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Lastik Tipleri Nelerdir?

Lastik Tipleri Nelerdir?

Araba lastiği her ne kadar o kadar önemli görünmese de aslında bir arabanın güvenliği ve konforlu olması için dikkat edilmesi gereken şeylerden biridir. Bu noktada birçok lastik çeşidinin de olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü her mevsim şartına göre lastik çeşitleri de değişmektedir. Gelin hep birlikte kısaca lastik tiplerinden ve hangi lastik çeşidinin size en uygun olduğundan bahsedelim. Böylece sizler de farklı lastik tipleri arasındaki farkı öğrenin.

Arabalar için lastik, hava dolu bir kauçuk halkadan çok daha fazlasıdır. Sayısız zorluklarla başa çıkmak için farklı şekil ve formlarda tasarlanmış karmaşık bir mühendislik eseridir. Bu noktada tek tip bir lastikten söz etmek mümkün değildir. Piyasada çok fazla lastik çeşidi bulunmaktadır. Özellikle de lastikler mevsimsel olarak değiştirebilir olması yönüyle birçok farklı tipe sahiptir. Bir lastik tipini diğerinden ayırt edebileceğimiz iki temel alan vardır- bunlar kauçuk bileşimi ve sırt desenidir. Bu sayede aslında lastik seçiminde kolaylık sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu bileşenleri lastiğin kullanılacağı ortam ve koşullar belirler. Unutmayın, doğru lastik seçimi sizlere mükemmel bir yol tutuculuğu ve çekiş gücü sağlar. Bu yüzden arabanızın iyi gitmesini ve konforlu olmasını istiyorsanız lastik seçimi iyi yapmalısınız.

Yaz Lastikleri Nedir ve Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Araba lastiklerinde koşullar ve mevsimler oldukça önemlidir. Çünkü bazı lastikler bazı mevsimlerde istenilen performansı sergileyemeyebilirler. Bu noktada yaşadığınız yerin ve arabanın ne kadar sıklıkla seyahat ettiği bu noktada önemlidir. Bunlardan biri de yaz lastikleridir. Çoğu kişi için yaz lastiği bilinen bir şey değildir. Fakat böyle bir lastik çeşidi de vardır. Yaz lastikleri daha ılık hava koşullarında hem kuru hem de ıslak yollarda mükemmel kavrama ve yol tutuşu sağlayan özel bir kauçuk bileşimine sahiptir. Yaz lastiklerinin diğer bir özelliği ise düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha yüksek yakıt verimliliği sağlar ve daha az yol gürültüsü üretirler. Bu sayede tasarrufta sağlamış olursunuz. Bir yaz lastiğinin sırt deseni, kış lastiğine kıyasla daha aerodinamiktir. Bununla beraber su tahliyesi için gerekli olan daha az sayıda kanal, yol temas alanını en üst düzeye çıkarır. Tüm bunların sonucunda, araç kuru yaz aylarında üstün çekiş ve fren gücüne sahip olur. Diğer yandan bilmeniz gereken şey ise kauçuk birleşimi ve basit olan sırt tasarımı yaz lastiklerini kış aylarında sürüşe elverişsiz hale getirir. Sıcaklık 45 Fahrenhayt (7 Santigrat) derecenin altına düştüğünde, hamur bileşimi sert ve kırılgan hale gelir, lastik sırtı tasarımı kar veya buzla yeteri kadar başa çıkamaz. Bu da güvenliğiniz açısından büyük bir probleme yol açacaktır.

Tüm bunlar doğrultusunda yaz lastiklerini kışın sert geçmediği ve buzlanma gibi durumların olmadığı bölgelerde kullanmak doğru olacaktır. Aksi halde güvenlik açısından da oldukça büyük problemler yaşayabilirsiniz. Eğer yine de yaz lastikleri kullanmak istiyorsanız kış aylarından lastiklerinizi değiştirmek bir çözüm olacaktır.

Kış Lastikleri Nedir ve Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Araba lastiği konusunda en çok merak edilen şeylerden biri de kış lastikleridir. Kış lastikleri bazı ülkelerde zorunlu bir kullanım sunar. Bu noktada yaşadığınız yerin önemini de görebilirsiniz. Kış aylarında araba kazaları ve problemler oldukça artmaktadır. Bu kazaların çoğu da lastik kaynaklı olmaktadır. Bu yüzden kış lastiği oldukça önemlidir. Kış lastikleri kar ve buzla kaplı yol yüzeylerinin yanı sıra soğuk havada ıslak yollarda mükemmel kavrama sağlar. Bu sayede arabanız için oldukça önemlidir. Diğer yandan kış lastiğinin sırt hamuru daha fazla doğal kauçuk içerdiğinden dolayı sıcaklık 45 Fahrenheit (7 santigrat derece) altına düştüğünde sertleşmez. Bu da bir problemin çıkmasını engeller. Buna karşılık, fren yaparken durma mesafesini azaltmak için soğuk iklimlerde esnekliğini ve kıvraklığını korur. Tüm bunlar sonucunda kış lastiklerinin ne kadar mükemmel bir mühendislik harikası olduğunu anlayabilirsiniz. Diğer yandan kış lastikleri sırt tasarımında yer alan daha derin bloklar kar ve buza saplanarak kavramayı artırır. Kış aylarının diğer bir sorunu da su ve sulu kar riskidir. Buna karşılık kış lastiğinde ayrıca, arabanın yolundan su ve sulu karı temizleme ve suda kızaklama riskini azaltmada başarılı olan çok sayıda kılcal kanal bulunur. Unutmamalısınız ki kış lastikleri yaz mevsiminde kullanılmamalıdır.  Çünkü kış lastiklerinin hamur bileşimleri kuru asfalt için çok yumuşaktır. Bu da lastiğin daha hızlı aşınmasını sağlar. Ayrıca, artan yuvarlanma direnci, daha yüksek yakıt tüketimi ve yol gürültüsüne yol açar. Bu yüzden kış laktiklerini hava ısısının düşük olduğu yerlerde ve mevsimlerde tercih etmemiz gerekmektedir.

4 Mevsim Lastikler Nedir ve Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Araba sahiplerinin en çok merak ettiği lastik tipi dört mevsim lastiklerdir. Çünkü bu lastiği adından dolayı her mevsim tercih edebileceklerini düşündükleri için masraftan kaçmak için bu lastik tipine yönelirler. Fakat aslında durum böyle değildir. Dört mevsim lastiği hem yaz hem de kış lastiklerinin faydalarını bir araya getirerek hibrit bir çözüm sunar. Fakat dört mevsim lastiği sadece kış mevsiminin hafif geçtiği bölgelerde (sıcaklıkların donma noktasının altına nadiren düştüğü) yaşayan sürücüler için bir alternatif olabilir. Aksi halde arabanızın performansını düşürür ve güvenliğinizi de tehlikeye atmış olursunuz. Dört mevsim lastiklerinin en büyük artısı ise sürücüler mevsim geçişlerinde lastik değiştirmek için gereken çabayı azaltarak paradan ve zamandan tasarruf edebilir. Ancak, yaz ve kış lastiklerinin özellikle ilgili hava koşullarına uygun olarak üretildiğini unutmayın. Bu yüzden yaşadığınız yeri ve arabanın ne sıklıkla kullandığını hesaba katarak lastik seçimlerini yapmalısınız.

Run-flat Lastikler Nedir ve Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Son dönemde oldukça popüler olan lastik çeşitlerinden biri de Run- flat lastiklerdir. Öyle ki her ne kadar popüler olsa da bilmeyen kişi sayışa da çok fazladır. Run-flat lastikler pnömatik lastiğin ortaya çıkışından veya çapraz katlıdan radyal lastiklere geçişten bu yana otomotiv sektörünün en büyük icatlardan birisi olmuştur. Run- flat lastiği bu kadar önemli yapan şey ise delinme ya da hava basıncında ani bir düşüş olduğunda, sürücü eve veya en yakın tamir istasyonuna güvenli bir şekilde gidene kadar run-flat lastik yola devam eder. Bu da güvenlik konusunda oldukça önemlidir. Bu lastik sayesinde lastikten kaynaklı olan kazalarında azalması söz konusudur. Güçlü ve kalın takviyeli yanakları sayesinde run-flat bir lastik patladıktan sonra bir süre daha yola devam edebilir. Genellikle, patlak bir run-flat lastikle 80 kilometreye (50 mil) kadar seyahat edebilmelisiniz. Bu kadar güzel şeyden sonra ise bazı noktalarda bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan biri de bu lastikler tamir edilemediklerinden mümkün olan en kısa sürede yenisi ile değiştirmeniz gerektiğini aklınızda bulundurun. Aksi halde güvenlik konusunda yine problem yaşayabilirsiniz.

4x4 Lastikleri Nedir ve Hangi Koşullarda Tercih Etmeliyiz?

Bahsedeceğimiz son lastik tipi ise 4x4 lastiklerdir. 4x4 lastikleri geleneksel otomobil lastiklerinden daha geniş aralıklı bir sırt tasarımına, temelde daha büyük bir sırt bloğuna ve daha derin lastik kanallarına sahiptir. Bilindiği üzere 4x4 lastikler oldukça dayanıklıdırlar. Örneğin standart lastikler çamurlu zemin gibi yüzeylerde kötü performans gösterirler. Bunun nedeni ise, lastik sırtı hızla çamurla dolmaya başlar ve tekerlek boşa dönmeye ardından da giderek daha derin bir çukur kazmaya başlar. Fakat bu sorun 4x4 lastiklerde olmaz. Çünkü 4x4 kamyon lastikleri çamur, çim ve kar gibi zorlu arazilere saplanmadan daha iyi çekiş gücü sergiler. Eğer bu tarz yerlerde arabanızı kullanmak istiyorsanız eğer mutlaka arabanıza 4x4 lastik takmalısınız. Aksi halde arabanızı çamurdan çıkarmak için bir de araba servisini aramak zorunda kalabilir ve ayrıca bir de bunun için masraf ödeyebilirsiniz.