Hasarsızlık İndirimi Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Hasarsızlık İndirimi Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Sigorta yaptıracak olan herkesin karşısına “Hasarsızlık İndirimi” kavramı çıkar. Bu kavram akıllara “Hasarsızlık İndirimi Nedir?” ya da “Hasarsızlık İndirimindenNasıl Yararlanılır?” gibi soruları getirir. Bu yazıda hasarsızlık indirimini ve hasarsızlık indirimini etkileyen halleri ele aldık.

Araç ile bir başka araca çarpılması vb. durumları güvence altına almak için kasko yapılır. Kasko sürecinde hem sürücünün hem de aracın geçmişine dair pek çok sorgulama yapılır. Kasko yenilenirken ise aracın 1 yıllık geçmişine bakılarak aracın 1 yıl boyunca kazaya karışmamış olması durumunda indirim uygulanır. Bu indirim hasarsızlık indirimi olarak adlandırılır. Hasarsızlık indirimi, kasko poliçe priminizi %60’lara varan oranda azaltabilecek olan, önemli bir kavramdır. Bu oran tüm sigorta şirketleri için farklılık gösterir. Ayrıca, gelecek dönem sigorta primi üzerinde oldukça büyük bir etkisi olacağından dolayı hasarsızlığı bozmayan haller konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

Hasarsızlığı Bozmayan Haller

1- %100 Rücu Durumu
%100 rücu durumu, tamamen karşı tarafın hatalı olduğu durumları temsil eder ve hasarsızlığın bozulmaması için tüm sigorta şirketleri tarafından kabul edilmiş olan tek koşuldur. Bu gibi durumlarda sigorta şirketleri hasar tazminatının tamamını ödemekle yükümlüdür. Ayrıca kasko sözleşmesi yenilenirken, karşı tarafın %100 hatalı olduğu kazalar, kişinin hasarsızlık indiriminden faydalanabilmesini engellemez.

2- Mini Hasar Durumu
Araçlarda meydana gelen küçük çizikler, sıyrıklar ve cam çatlakları zaman zaman hasarsızlık indirimi kapsamında, sigorta tarafından karşılanabilmektedir. Fakat bu durum tüm sigorta şirketleri için geçerli değildir. Her şirketin mini hasar kapsamında yer alan maddeler birbirinden farklılık göstermektedir.
Hasarsızlık İndirimi Bozulursa Ne Olur?
Aracın hasarsızlık indiriminin bozulması durumunda, sonraki dönem kasko poliçesi yenilenirken hasarsızlık indiriminden faydalanılamaması dışında ek bir yaptırım bulunmamaktadır.

Yeni Bir Araç Alınırsa Hasarsızlık İndirimi Bozulur mu?
Yeni bir araç alımında hasarsızlık indiriminin bozulup bozulmayacağı en çok merak edilen konulardan biridir. Hasarsızlık indirimi kişiye tanınmış bir hak olduğu için araç ya da sigorta şirketi değiştirildiğinde hasarsızlık indiriminden faydalanmaya devam etmek mümkündür.
Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kaybolur?
Eğer aracınız bir kazaya karışırsa, oluşan hasarı poliçe tazminatınızı kullanarak karşılarsanız bir sonraki kasko yenileme sürecinde hasarsızlık indiriminden faydalanamazsınız. Ancak, eğer kaza durumunda oluşan hasarı kendiniz karşılarsanız, bir sonraki yıl tekrar bu indirimden faydalanma şansınız olacaktır.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıl Belirlenir?
Hasarsızlık indirimi aracın toplam kasko indirimi üzerinden hesaplanan bir değerdir. Hesaplama sürecinde, aracın yaşı, modeli, geçmişi gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Hasarsızlık indirimi hakkının bozulmadığı her yıl, indirim oranı artmakta ve bu oran kaskoya ve zorunlu trafik sigortasına uygulanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortalarında Hasarsızlık İndirimi
Tüm motorlu araçlar, zorunlu trafik sigortası yaptırmak durumundadır. Zorunlu trafik sigortasına uygulanan basamak tarifesi ile sigorta primlerinde indirim ve zam görülür. Burada amaç, kurallara dikkat ederek aracının hasar almasını engelleyebilen sürücüleri ödüllendirmek; poliçe sürecinde aracı hasar alan kullanıcılara ise zam uygulamaktır.

Poliçe sürecini hasarsız tamamlayabilen araç sahipleri bir sonraki trafik sigortasında, hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Bu oranlar, yıllara göre, 7 basamak içeren bir tarife ile belirlenir.

7. basamak: poliçenin 3. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %45 indirim uygulanmasıdır.

6. basamak: poliçenin 2. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %30 indirim uygulanmasıdır.

5. basamak: poliçenin ilk yılı hasarsız tamamlandıysa %15 indirim uygulanmasıdır.

4. basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri için uygulanır.

3. basamak: poliçenin ilk yılı hasarla sonuçlandıysa  %50 zam uygulanmasıdır.

2. basamak: poliçenin 2. yılı hasarla sonuçlandıysa %100 zam uygulanmasıdır.

1. basamak: poliçenin 3. yılının da hasarla sonuçlanması ile %150 zam uygulanmasıdır.