Nöbetçi Noter Sorgulama

Nöbetçi Noter Sorgulama

Nöbetçi Noter Ne işe Yarar?

Son dönemlerdeki diğer popüler sitemlerden biri de nöbetçi noter uygulamasıdır. Nöbetçi noterlerden önce noterlerin ne işe yaradığı ve ne yaptığını bilmek önemlidir. Noterler; hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri yapar. Örneğin; ikinci el araç alım satım işlemleri noter sayesinde gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin noterlerde yapılmasının bir nedeni de dolandırıcılık olaylarının bu tür işlemlerde çok olmasıdır. Araç alım satımları günümüzde en çok internet üzerinden yapılıyor ve bu riski daha da arttırıyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunuyor. Bunlardan ilki tramer sorgusudur. Tramer sorgulama, cep telefonunuz ile kısa mesaj oluşturarak 5664’e HASAR S “şase numarası” yazılara gönderilir ve aracın hasar durumu öğrenilir. Buna göre işlemlere devam edilir. Diğeri de araç muayene kilometre bilgisi sorgulama, cep telefonunuza Google Play Store ya da diğer mağazalardan HGS uygulamasını indirerek, araç kilometre sorgula seçeneğini girip şase numaranız ile ya da plaka bilgisiyle sorgulama yapabilirsiniz.

Öncelikle notere başvuruda bazı belgelerini tamamlayarak gelmelisiniz. Aksi halde büyük problem yaşayabilirsiniz. Bunun için kişiler araç alım satımda, araç ruhsatı ve kişilerin kimlikleri ile noter bayilerine başvurmaları gerekir. Zaman kaybedilmemesi açısından da araçta bir rehin ya da benzeri bir durum var ise, kaldırılması gerekir.  Diğer bir durum ise noterlerin hafta içi çalışması. İşte nöbetçi noterlerin işi de tam olarak bu!

Nöbetçi Noter Nedir?

Hafta içi noterlerin çalışması bazı kişiler için sorunlara neden olabiliyordu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı tarafından planlaması yapılan nöbetçi noterler uygulaması geçtiğimiz aylarda işleme koyuldu. Bu işlem sayesinde artık hafta içleri çalışanlar artık işlemlerini hafta sonu da halledebilecek. Daha sonra kapsamını genişleterek hafta içi 5'ten sonra da hizmet verebilecek. Bunun dışında büyük şehir ve merkezlerde Cumartesi-Pazar günleri saat 09.00-17.00 arasında bir ya da daha fazla noter halka açık olacak. Bu sayede izin almadan hafta sonu bütün işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Nöbetçi noterler bu bakımdan oldukça kolaylık sağlamıştır. Bu uygulama ile özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar ya da ikinci el araç alımı satımı yapacak kişiler oldukça rahat etmiştir.

CUMARTESİ-PAZAR NOTERLER AÇIK MI?

Noter konusunda en çok merak edilen konulardan biri de hafta sonu çalışıp çalışmadığı. Zaten bu durumdan kaynaklı olarak nöbetçi noterler sistemi ortaya çıkmıştır. 6 Nisan 2019 tarihinde uygulanmaya başlanan 'nöbetçi noter' yurttaşlardan yoğun ilgi gördü. Zira hafta içi çalışanlar, bu sayede işyerinden izin almadan ya da işlerini ertelemeden noter işlemlerini cumartesi ve pazar günleri yapabiliyor. Bu da hem büyük şehirlerdeki insanlara hem de hafta sonu vakti olmayan insanlar için büyük kolaylık sağladı. Bu konuda en şanslılar ise ikinci el araç alım satan kişiler oldu. Özellikle hafta sonu araç alım-satım yapmak isteyen vatandaşlar büyük kolaylık sağlandı. 2022 yılı itibarıyla nöbetçi noterler, cumartesi ve pazar günleri 10.00-16.00 saatleri arasında çalışıyor.

2022 Yılı Güncel NOTER ÇALIŞMA SAATLERİ Nedir?

2022 yılındaki güncel noter çalışma saatleri en çok merak edilen sorularda biri. Buna göre noterler hafta içi her gün mesaiye saat 09.00'da başlıyor ve öğle tatili olan 12.30'a kadar çalışmaya devam ediyor. Öğleden sonra saat 13.30'da tekrar mesaiye başlayan noterler, akşam kapanış saati olan 17.00'ye kadar çalışıyor. Sizler de bu saatlerde işlemlerinizi yapabilir eğer hafta sonu işiniz var ise nöbetçi noter sorgulama sayfasından bir noter bulup hafta sonu da rahatlıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Nöbetçi Noterler Hangi İşlemler Yapılır?

Nöbetçi noterler sadece ikinci el alım satım yapmaz. Bunlar dışında birçok yaptığı faaliyet vardır. Bunlar oldukça fazladır. Sizler de yapılacak işlemin noterde yapılıp yapılmadığını noterlerin hangi işlemleri yaptığını araştırarak bilebilirsiniz. Nöbetçi noterlerin yaptığı işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Evlenme sözleşmesi,
– Gayrimenkul satış vaadi sözleşme
– Zilyetlik devri sözleşmesi
– Miras taksimi Gayrimenkul, hibe vaadi sözleşmesi,
– Şirket sözleşmesi,
– İrtifak hakkı vaadi ve ortak mülkün idaresi sözleşmesi,
– Medeni Kanunun 748. maddesine müstenit sükna hakkı sözleşmesi,
– Kaydı hayat ile irat bağlanması sözleşmesi (Borçlar Kanunu 507),
– Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, (Borçlar Kanunu 511),
– Mülkiyeti muhafaza kaydı ile satış sözleşmesi,
– Kira sözleşmesi,
– Menkul mallarda hibe sözleşmesi,
– Taksim ve ifraz sözleşmesi,
– Evlat edinme sözleşmesi,
– Temlik,
– Taahhütname,
– Kefaletname,
– Vasiyetname,
– Vakıf senedi,
– Aile vakfı senedi,
– Tanıma senedi,
– Muvafakatname,
– Sulhname,
– Yeddiemin senedi,
– Rehin senedi,
– Borç senedi,
– Fesihname,
– İbraname,
– Beyanname,
– Şahadetname,
– Piyango – Kur'a ve toplantı tutanağı,
– Emanetleri saklama tutanağı,
– İfade tutanağı,
– Tespit tutanağı,
– Vekaletname,
– Defter onaylanması,
– Çevirme,
– Örnek çıkartma,
– İmza sirküleri,
– Protesto işleri,
– İhbar – ihtarname işleri ve tebliği,
– Tescil,

Noterler tarafından özel olarak yapılabilecek işlemler Nelerdir?

Noterler birçok işlemi yapan yerlerden biridir. Bunun yanında noterler tarafından özel olarak yapılan işlemlerde mevcuttur. Bu işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

– Tespit işleri,

– Emanet işleri,

– Vasiyetname ve ölüme bağlı tasarruflarla ilgili işler,

– Tebligat işleri