İş Yeri Alım- Satım işlemleri Nelerdir?

İş Yeri Alım- Satım işlemleri Nelerdir?

Son dönemlerde yatırım tavsiyelerinden biri de iş yeri açmak yerine var olan bir yeri devir almaktır. Özellikle de kaliteli ve iyi bir yer ise sizlere oldukça avantajlı getirileri olacaktır. Son dönemdeki piyasadaki dalgalanmalarla birlikte insanlar artık yatırım için yapacak şeyler aramaya başladılar. Kimi ev kimi araba alırken birçok kişi de iş yeri alım ve satım konusunda yatırım yapmaya başladı.

Değişe ekonomik durum, teknolojinin gelişmesi ve ya iş yaptığınız ülkenin sizin ülkeniz ile olan muhabbeti, sektörünüzdeki bir yasa değişikli işinizle, iş yeriniz ile ilgili önemli kararlar almanıza neden olabilir. Bu da iş yeri alım ve satım piyasanın sürekli olarak dalgalanmasına neden olmaktadır. Günümüz koşullarına baktığımızda iş yeri almak ve satmak aslında yapabileceğiniz güzel yatırımlardan biridir. Sadece bunun için yapmanız gereken şeyleri iyi bilmek ve kararlı davranmalısınız. Yine aynı şekilde devletin sizlere sunduğu bilgiler yoluyla işlemlerinizi hukuki olarak halletmelisiniz. Aksi halde usulsüz davranıştan dolayı cezai işlemlere tabi tutulursunuz. Şimdi gelelim iş yeri devri nasıl yapılır sorusuna.

İşyeri Devri Nasıl Yapılır?

Ticaretle ilgilenen herkes bilir ki; doğru bir şekilde ve doğru zaman işlerinizde değişiklik yapmak maddi ve manevi açıdan çok büyük önem arz eder. Bu gibi durumları da bilmek önceden plan yapmanızı sağlar ve kendinize olan güveninizi de arttırır. Böyle bir durumda iş yerinizi kapatabilir ya da başka birisine devretmeniz gerekebilir. Ve unutulmamalıdır ki sizin yürütemediği bir iş yerini sizden devralan kişi harikalar yaratabilir. Ya da aynısını siz başkası için yapabilirsiniz. Bu konuda gerçekçi davranmak önemlidir. İşyerinin devri, söz konusu işlemlerde işe başlama tarihini etkilemez. Bunun için devir öncesinde doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçların olması halinde, devreden ve devralan birlikte sorumludur. Ancak devredenin sorumluluğu devirden itibaren 2 yılla sınırlıdır. Bunu bilerek işlemlere devam etmek oldukça önemlidir.

Peki hukuki anlamda iş yeri devri yaparken nelere dikkat edilmelidir?

İş yeri devrinden önce dikkat etmeniz gereken ve bilmeniz gereken birçok faktör vardır. Bunlardan ilki seçeneklerinizi bilmektir. Öncelikli olarak bir iş yerinin devri söz konusu olduğunda bunu kısmen ya da tamamen yapabilirsiniz. Örneğin, bir restoran işletmesini devrederken, araçları ve ekipmanı ayırarak devredebileceği gibi tümüyle devir de yapabilirsiniz. Bunu bilmek buna göre bir yol izlemenize de ön ayak olur. Bu gibi durumları önceden belirlemek işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Diğer yandan devir işlemlerinin olmazsa olmazı pazarlık dönemidir. Bu işlemde yapıldıktan sonra gerekli olan teknik unsurlara geçilmelidir. Bu hususlar önceden hazırlanmalıdır. Aksi halde büyük bir zaman kaybına yol açacaktır. İşyeri devrinin koşullarından en önemlisi işverenin değişmesi ve fiziki olarak iş yerinin devridir. Sadece çalışanların başka bir işverene geçmesi iş yeri devri olarak değerlendirilemez. Ayrıca bir iş yeri kapatıldıktan sonra bir başkasına devredilemez.

İş yeri devri sözleşmesi nedir ve  nasıl yapılmalıdır?

Sahip olduğunuz dükkan, ofis ve ya başka türlü bir işletmeyi devretmek istediğiniz zaman alıcı ile yapılan sözleşmeye iş yeri devri sözleşmesi denir. Bu sözleşme karşılıklı oturulup doldurulur ve imzalanır. Bir iş yerinin devri söz konusunda yapılması gereken ya da hazırlanması gereken birçok belge vardır. Bu konuda en sağlam ve güvenilir belge ise iş yeri devir sözleşmesidir. Bu sözleşme tamamıyla hukuksal olduğundan garanti gibi bir şeydir. Bu açıdan bakıldığında iki taraf içinde oldukça önemli bir belgedir. Karşılıklı tarafların şartlarını belirleyebileceği iş yeri devir sözleşmelerinde devir sürecine ve koşullara yönelik ifadeler yer alır. Bu ifadeler ve şartlar üzerinde her iki tarafında mutabık olması ve imzalanması gereklidir. Aksi halde işlemler onaylanmaz.

Bir iş yeri devir sözleşmesinde demirbaş listesi oldukça önemlidir. Bu demirbaş listesinde, çalışanlara ait bilgiler yer almalı, devir bedeli gibi unsurlar mutlaka bulunmalıdır. İş Yeri Devir Sözleşmesi Resmi bir belge olduğu için devreden ve devralan kişi ya da kişilerin kimlik numaraları da sözleşmede yer almalıdır. Hem satıcı hem alıcının T.C No bilgileri de sözleşmede yer almalıdır. Bununla beraber tabi ki imzaları da bu belgede yer almalıdır. İşyeri devir sözleşmesi hazırlamak istiyorsanız internette bunun birçok örneği mevcut. Sizler de bu örneklerden faydalanarak bir sözleşme belgesi hazırlayabilir ya da yine internetten araştırma yaparak kimlerin ya da hangi kurumların bu belgeleri hazırladığını bulabilirsiniz. Bu konuda güvenilir kişiler ile çalışmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Aksi halde işlemlerinizde usulsüzlük ya da farklı bir anlam çıktığında cezai işlemlere tabi tutulursunuz. Bu da iş yeri devri konusunda sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Eğer ki hazırladığınız sözleşmede ya da belgelerde eksiklik ya da yanlışlık var ise işlemleriniz olumlu sonuçlanmaz. Bununla beraber bu işleme devam etmek için en baştan başlamalısınız. Bu da zaman ve para kaybına neden olacaktır. Bu yüzden sözleşmenizi iyi hazırlamanız ve her iki tarafı