İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri

İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri

Oto Ekspertiz Nedir?

Son dönemlerde en çok popüler olan kelimelerden biri de oto ekspertiz olmakta. İnsanlar internette bu kelimeyi sıkça aratmakta. Bu yazımızda sizlere oto ekspertiz hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Gelin hep beraber bu sistemi inceleyelim.

Oto Ekspertiz, alanında uzman kişilerin teknik ekipmanlar kullanarak araçları en ince detayına kadar inceleyip çıkan sonuçları analiz etmeleri ve ardından da raporlaştırma işlemine oto ekspertiz denir. Bu işlem sonucunda aracın geçmişinde yaşadığı parça değişimleri, mevcut durumda aracın performansı, yakın zamanda yaşanması muhtemel sorunlar tespit edilir. Bu sayede araç ile ilgili her şeye erişebilme imkânınız vardır.

2. El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunluluğu Nedir?

Ülkemizde konut alımından sonra en çok yatırım yapılan alan araç alımı ve satımıdır. Bu eğilim doğrultusunda ikinci el araç piyasasında da ciddi araştırmalar dönmektedir. Bu çerçevede Türkiye’de ikinci el araç alım-satım piyasasında da her dönemde canlılık ve hareketlilik göze çarpıyor. Türkiye’ye baktığımızda ikinci el araba piyasasındaki dalgalanma ya da sorunlu araç satımı birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle de ikinci el araç piyasasının düzenlenmesi için, araç satışlarına oto ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. 

 

İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem Başladı

Yukarıda da dediğimiz gibi ikinci el araç piyasasındaki değişim ve aksaklıklar ikinci el araç satışında yeni bir dönemin başlamasına da ön ayak oldu. Öyle ki Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan şikayetler ve Yargıtay’a taşınan davalar devleti bu konuda önlem almaya sevk etti. Bundan daha önce ikinci el araba satışları raporsuz olarak noter huzurunda yapılıyordu. Fakat 2019 yılından sonra ikinci el otomobil satışlarında oto ekspertiz raporu olmadan satış yapılmayacağına bildirdi. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca sunulan İkinci El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında Yönetmelik'e göre ikinci el otomobil satışında satıcı, araca dair garanti sunmak durumundadır.

Buna göre garanti, satış tarihinden itibaren 3 ay süreyle veya 5.000 kilometre için geçerlidir. Yeni yönetmelik dahilinde, garanti kapsamına elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konvertörü ve motor giriyor. Yine buna ek olarak garanti kapsamında olan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde gideriliyor. Motosikletler için bu süre azami yirmi iş günü olarak belirtiliyor. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar ise işletmeye ait olarak belirleniyor. Bu sayede araç satışlarında herhangi bir sıkıtı olmuyor.

Diğer yandan otoekspertiz raporunun bir kopyasının notere ibraz edilmesi gerekiyor. Bu da unutulmaması gereken adımlardan biri. Bununla birlikte yeni yönetmelikte yer alan diğer bir unsur ise ikinci el araç ticareti yapacak olan kişilerin satış yetkisi hakkında. Bu bildiriye göre yüz kızartıcı suç işlemiş kişiler ikinci el araç satışından men edilirken, satış yetkisi olmayan kişiler 1 yıl içinde yalnızca 3 araç satışı yapabiliyorlar.

 

Ekspertiz Yaptırmadan Araç Almak Ne Kadar Sağlıklı?

İkinci el araç satın alırken, doğal olarak yanınızda oto ekspertizi de götürdünüz. Beğendiğiniz aracı satın almaya karar verdiğiniz de ikinci el aracı oto ekspertize göstererek, kontrol ettirmek istemeniz hakkınız.  Burada oto ekspertiz gerekli incelemelerini yaptıktan sonra sizinle bir rapor paylaşacaktır. Bu rapor ikinci el aracı satın alma raporunuz olacaktır. Bu raporda şu bilgiler yer almaktadır;

  • Aracın ön kaporta durumu,
  • Motor ulaşacağı son ömür, 
  • Aracın dış aksamında varsa yapılan değişiklikler
  • Motorun varsa rektifiye işlemi
  • Aracın motor aksamında varsa değişiklikler
  • Aracın tekerleklerinin durumu
  • Araç satın alınabilir mi?

Bu bilgiler doğrultusunda aracı alıp almayacağınıza karar verirsiniz. Fakat ekspertiz yaptırmadan araç alırsanız araç hakkında hiçbir bilgiye ulaşamazsınız. Bu da ileride araç ile ilgili sıkıntı olduğunda sizler için can sıkıcı olabilir. Aynı şekilde bu bilgiler şeffaf bir şekilde sunulmalıdır. Bu da güven duyulan bir oto ekspertiz ile çalışılmasını zorunlu kılar. Sonuçta ekspertiz yaptırmadan araç almak büyük bir sorumluluk ve risk barındırır. 

EKSPERTİZ YAPTIRILIRKEN DİKKAT EDİLECEK UNSURLAR NELERDİR?

İkinci el araç satın alma işlemi yapılırken, herhangi bir sürprizle karşı karşıya kalmamak için alıcıların ve oto ekspertizlerinin dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bunun nedeni oto ekspertiz raporunda ortaya çıkan yanlış bilgiler ve hatalı tespitler nedeniyle araç satın alımında mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu nedenle oto ekspertiz son derece önem bir rapordur.

OTO EKSPERTİZ, BİR ÇEŞİT ARAÇ SİGORTASI MIDIR?

Aslına bakarsanız oto ekspertiz ile ikinci el, kullanılmış ve zamanı gelince el değiştirecek olan bir aracın kullanılma güvenirliği ve sağlamlığının garantisi elde etmiş olursunuz. Bu yönden bakıldığında aslında bu sistemin bir nevi sigorta olduğunu da düşünebilirsiniz. Bu rapor sayesinde araç ile ilgili her şeyi bileceğiniz için eğer aracı almak istiyorsanız bunu da kabul etmiş oluyorsunuz.  Buna göre oto ekspertiz bir çeşit araç sigortası konumundadır. Bir araçta aranan garantiler aracın kaskosu, aracın sigortası ve araç ikinci el ise TSE garantili bir kurumdan alınan ekspertiz raporu olmaktadır.

OTO EKSPERTİZ EN ÇOK HANGİ ARAÇ AKSAMI İÇİN GEREKLİDİR?

Oto ekspertiz ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de hangi araç aksamı için gerekli olduğudur. Buna göre oto ekspertiz işlemi bir bütün olarak düşünüldüğünde, aracın her yeri ve her aksamı için uygulanmaktadır. İlk olarak bakılması gereken yer tabi ki motordur. İkinci el araç satın alımlarında kullanıcıların en büyük şikâyeti motor ve motor aksamlarından kaynağını almaktadır. Bu durum gösteriyor ki; ikinci el araç satın almada araç motoruna çalışır durumdayken dikkat edilmemiş veya satıcı araçla ilgili belirtmesi gereken unsurları ifade etmemiştir. İşini doğru, güvenilir ve sorunsuz yapan eksperler bu aşamada oldukça fazla önem arz etmektedir. Bunun için mümkünse kurumsal bir ekspertiz şirketinden yardım alınmalıdır. Güvenilir bir ekspertiz sizin için hayal kırıklığı olmaz.

Ekspertize para vermemek mantıklı mı?

Türkiye’deki araç durumuna baktığımızda görüyoruz ki arabaya dair her şey çok pahalı. Vergi oranları çok fazla ve haliyle araba almak zorlaşıyor. Bu yüzden genellikle insanlar ikinci el araçlara yöneliyorlar. Bunun için de yapılması gereken en önemli şey ekspertiz oluyor. Para vermemek için ekspertiz yaptırmadan araç almak mantıklı bir şey değildir ve bu yasalarla da sınırlandırılmıştır. Artık ekspertiz yaptırmadan araç almak yasalara uyun değil ve yasaktır. Bu yüzden eğer böyle bir isteğiniz var ise buna para vermek oldukça önemlidir. Diğer yandan merak edilen ise ekspertiz firmaları ne kadar güvenli, ekspertiz yaptırmadan araç almak doğru mu sorusu akıllara geliyor. Günümüzde birçok ekspertiz firması var bu yüzden en iyi kurumları bulmakta önemli. Eğer iyi bir ekspertiz firması ile çalışmazsanız bu durum oldukça hayal kırıklığı olabilir. Ucuz olsun diye size gerekli özeni göstermeyen firmalarla çalışmamalısınız. Aksi halde ileri de daha fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak günümüzde birçok işte olduğu gibi ekspertiz işinde de hilelere başvuruluyor. Arabayı satan kişi işini kötüye kullanan bir ekspertiz firmasıyla anlaşıp hasarlı, boyalı aracı orijinal gibi gösterebiliyor. Bu gibi durumlara haberlerde çokça rastlıyoruz. Buna çözüm olarak aracı ikinci bir ekspertiz firmasına getirmek daha doğru sonuçlar doğurabilir.