Emlak Beyannamesi Hakkında

Emlak Beyannamesi Hakkında

Emlak Beyannamesi Nedir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz şeylerden biri de emlak beyannamesidir. Çoğu kişi bu emlak beyannamesinin neden var olduğunu ve ne işe yaradığını bile bilmez. Bu yazımızda emlak beyannamesi hakkında bilinmesi gereken soruları cevaplayacağız.

Emlak Beyannamesi, kişi ve kuruluşların sahip oldukları taşınmazları, belediyelerin ilgili birimlerine bildirmesi işlemine denir. Bun emlak beyannamesi ya da emlak beyanı da denir. Emlak beyannameleri, taşınmaz mallar üzerinden elde edilen kira gibi kazançlarla ilgili bildirileri kapsayan bir sistemdir aslında. Böylece ilgili birimler gerekli hesaplamaları yaparak kişi ya da kurumların ödemekle mükellef olduğu emlak vergisini hesaplayabilir. Bu sayede sizler de üzerinize düşen vergiyi ödemekle mükellefsinizdir.

Emlak beyannamesi için en çok sorulan sorulardan biri de herhangi bir ücret ödenip ödenmemesidir. Bu konu hakkında açıklama yapılmıştır. Açıklamaya göre emlak beyannamesi için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yoktur. Yine aynı şekilde emlak kanunu’na göre her türlü arsa, arazi, konut ve bina gibi gayrimenkullerin vergilendirilmesi için emlak beyannamesi zorunludur. Aksi halde cezası vardır. Son olarak ise Emlak beyanı ya da diğer ismi ile emlak vergisi beyannamesi, gayrimenkul sahiplerinin tamamının devlete bildirmekle yükümlü olduğu bir işlemdir. Aksi halde yapılacak bir incelemede ödemeniz gerekenden daha fazla para cezasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Emlak Beyannamesi Nereye Verilir?

Emlak beyanı ile ilgili diğer merak edilen sorulardan biri de emlak beyannamesinin nereye verildiğidir. Buna göre emlak beyannamesi, gayrimenkul ya da gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyelerin emlak birimlerine verilmelidir. Taşınmaz mal bilgileri ile taşınmazın bağlı olduğu belediyelere giderek Emlak Servisi biriminden gerekli bilgiler öğrenilebilir ya da gerekli yerleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Diğer yandan kolaylık adına emlak beyannamesi, aynı zamanda internetten de verilebilmektedir. Emlak beyannamesini internetten vermek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasına göz atılabilir ve bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Beyan ve diğer işlemler için resmi Hazır Beyan sayfasına bakabilirsiniz. Bu sayfada sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Emlak Beyannamesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emlak beyannamesi için belirli evrakların olması zorunludur ve bu belgelerin gerekli birimlere eksiksiz olarak verilmesi gerekmektedir. Emlak beyannamesi belgeleri hakkında güncel bilgileri öğrenmek için belediyeye iletişime geçilebilir ya da sayfa üzerinden yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz. Emlak Beyannamesi için gerekli belgeler ise şu şekilde sıralanabilir;

·         Tapu fotokopisi

·         Adres ve telefon numarası

·         Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

·         Yapı ruhsatı

·         İskan fotokopisi

·         Tapu kayıtları esas alınarak doldurulmuş emlak bildirim formu

Bu işlem, e-devlet tapu taşınmaz beyan sayfası aracılığı ile gerçekleştirilebilir.

Emlak Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Konulan yasalara göre emlak beyannameleri, yılın son gününe kadar verilebilir. Bu yüzden belirli bir tarih yoktur. Örnek olarak 2018 yılına ait emlak beyanı, 31 Aralık 2018 tarihine kadar; 2019 yılı için emlak beyanı ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapılabilir. Bu konuda sizleri zorlayacak bir durum yoktur. Aynı şekilde yeni konut alanlar, taşınmazın alındığı yılın sonuna kadar yapılması gereken işlemler listesine emlak beyanını özellikle eklemelidir. Yıl sonuna kadar emlak beyannamesi yapılmazsa mülk sahibi çeşitli cezalara maruz kalabilir. Bu yüzden emlak beyannamenizi en kısa sürede vermek en mantıklısı olacaktır.

Emlak Beyannamesi Cezası Ne Kadar?

Emlak beyannamesinde en çok merak edilen sorulardan biri de cezaların ne kadar olduğudur. Bunun için belirli kriterler vardır. Buna göre normal şartlar altında beyan edilmemiş ya da geç beyan edilmiş gelir tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Ortaya çıkan verginin bir katı kadar ceza, mülk sahibine ibraz edilir. Bu cezaya ayrıca aylık %1.4 oranlı gecikme faizi de uygulanır. Bu da sizlere bilgi olarak verilir. Diğer yandan eğer ki usulsüz bir davranışınız var ise başka bir yaptırım uygulanır. Örneğin; Konut satışı esnasında vergi düşük çıksın ya da hiç vergi çıkmasın diye konut değeri düşük gösterilmesi gibi bir durumda, emlak beyannamesinde usulsüzlüğe neden olur. Bu durum konutun değeri düşük görüneceğinden, gelir vergisi de düşük çıkartır. Bu durum yanlış bir durumdur. Ancak bu durum yetkililer tarafından fark edildiğinde ciddi bir cezaya maruz kalınabilmektedir. O nedenle beyannamenin zamanında teslim edilmesi ve usullere uygun bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Aksi halde oldukça büyük problemler yaşayabilirsiniz. Bu konu üzerinde oldukça titiz olmalısınız ve hazırlayacağınız belgelerinize kadar sürekli olarak kontrol ederek ilerlemelisiniz. Aksi halde yapılan incelemeler oldukça uğraştırıcı olabilir. Bu da hem maddi hem de manevi olarak yıpranmanıza neden olacaktır.

Emlak Beyannamesi Her Yıl Verilir mi?

Emlak beyannamesi konusunda son olarak merak edilen sorulardan biri de emlak beyannamesinin ne kadar sürede bir verildiğidir. Bu konu hakkında açıklama yapılmıştır. Bu açıklamaya göre emlak beyanı 1 kere verilmektedir. Satış durumunda ise yeni alıcı tarafından tekrar emlak beyanı yapılması gerekir. Bu durumda işlemler yeniden başlatılır.