BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Çarpışma Önleme Sistemi Nedir?

Çarpışma Önleme Sistemi Nedir?

Günümüzde araç konusunda birçok gelişme oluyor. Bunları takip etmek de bir o kadar önemli. Eğer ki araç alacaksanız bu konuda bilgili olmakta da fayda var. Bu teknolojik gelişmelerin olmasının en büyük sebebi ise araç konusunda güvenliği üst seviyeye taşımak. Bu yüzden de günümüzde üretilen araçların çoğu güvenlikli bir şekilde üretilmektedir. Çarpışma önleme sistemi de bu teknolojik gelişmelerden bir tanesidir. Bu noktada internette de araç alım satım da yeni araba sahipleri çarpışma önleme sistemi nedir ve ne işe yarar gibi sorular sormakta ve araştırmaktadır. Gelin hep birlikte araç için önemli olan çarpışma önleme sistemi nedir ve işlevi nedir bir bakalım.

Artık araç alacak kişiler artık sadece aracın dış görünüşüne değil güvenilirliğine de bakmaktadır. Çünkü gün geçtikçe trafikteki araçların sayısı ile birlikte kaza oranları da artmaktadır. Bu yüzden de güvenlik aslında bir araçta en önemli şeylerden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda çarpışma önleme sistemleri oldukça önemlidir. Çünkü kaza riskiniz azaltır ve güvenliği sağlar. Peki çarpışma önlemi sistemi ne işe yarar? 

Çarpışma Önleme Sistemi Ne İşe Yarar?  

Çarpışma sisteminin temel amacı sürücüyü hız konusunda uyarmak ve güvenliği sağlamaktır. Çarpışma önleme sistemleri genelde araçlar 30 km üzerinde hız yaptıkları zaman devreye girmektedir. Diğer yandan bu sistemler ayrıca önde bulunan aracı da takibe almaktadır. Bu da sürüş mesafesi ile ilgili konularla sürücü uyarılmasını sağlar. Çarpışma önleme sistemi multimedya ekran üzerinden sürücüyü uyarmaktadır.  Bu yüzden de bu ekranı takip etmek önemlidir. Uyarma sistemleri görsel olarak ya da sesli bir şekilde olabilmektedir. Diğer yandan güvenliği en üst seviyeye çıkaran diğer bir şey ise bu sistem şoför dikkat takip sistemi ile bir arada hareket ettiği zaman oldukça güvenilir olur. Kaza riski de en aza inmiş olacaktır. Çarpışma önleme sisteminin birincil amacı aracın başka bir araca çarpmasını önlemektir. Bu da olası kaza oranlarının büyük ölçüde azalmasını sağlamaktadır.  

Çarpışma Önleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç çarpışma sistemi ile ilgili en merak edilen şeylerden biri de bu sistemin nasıl çalıştığıdır. Bu sistem araç hareket halinde iken önünde hareket eden aracı seyretmektedir. Bu şekilde takip mesafesine ciddi bir şekilde dikkat etmektedir. Diğer yandan sistem devreye tehlikeyi gördüğü an girmektedir. Güvenlik sınırlarının aşılması halinde veya tehdit oluşturabilecek bir durum ile karşılaşılması durumunda sistem sürücüyü uyarmaktadır. Çarpışma Önleme sistemi oldukça gelişmiş bir sistem olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden de yeni araç kişilerin mutlaka bu konuda bilgili olması ve alacağı araç için bu sistemin olup olmadığını bilmesi gerekmektedir. Araç çarpışma sisteminde her şey ekranda olmaktadır. Multimedya ekranı kullanıldığı için sürücü bu noktada ekranı da sürekli izlemelidir. Bu şekilde öndeki araç ile mesafe kontrol edilebilmektedir. Çarpışma önleme sistemi yapay zeka mantığı ile çalışır. Bu noktaeda oldukça önemli bir teknolojik gelişmedir. Sürücü sesli ya da görsel bir şekilde uyarılmaktadır. Bu şekilde arkadan çarpma durumlarında kaza riski en aza indirilmektedir. Sistem kaza riskini en aza indirdiği için sürücüler güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmektedir.

Çarpışma Önleme Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Çarpışma önleme sisteminin sürücü için birçok avantajı bulunmaktadır. Çarpışma önleme sistemi kısaca CAS ismi ile bilinir. Bu sistem ileri çarpışma uyarı sistemi ya da çarpışma hafifletme sistemi ismi ile de bilinmektedir. Bu sistem yani çarpışma önleme sistemi, kaza sırasında çarpışma şiddetini önlemek için ya da şiddeti azaltmak için araçlara eklenen bir güvenlik sistemidir. Çarpışmaların tespit edilmesi için radar, lazer ve kamera sistemleri kullanılmaktadır. GPS sistemleri ile sabit tehlikeler de kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu yönden bakıldığında da oldukça yüksek bir teknoloji ile çalışır. Aynı şekilde bu sayede de hem sürücü için hem de trafik için oldukça önemli ve güvenliklidir. Çarpışma önleme sistemleri Avrupa'da otonom acil frenleme ismi ile de bilinir. Diğer yandan bu sistem çoğu ülkede zorunlu hale getirilmiştir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Üreticiye özel cihazlar üreten firmalar da bulunmakta ve sistem ile ilgili çeşitli proje çalışmaları yapılmaktadır. Bu noktada ülkemizde de bu konuda birçok çalışma yapılmaktadır. Çarpışma önleme sisteminin faydaları kadar avantajları da vardır. Bu noktada en önemli avantajı tabi ki güvenliktir. Çarpışma önleme sistemlerinde araç seyir halindeyken sürücü takip mesafesine dikkat edilmektedir. Sistem bir tehdit algıladığı vakit sürücüyü uyarmaktadır. Bu şekilde sürücüye konforlu ve güvenli bir sürüş keyfi sunulur. Aynı zamanda kaza riski de en aza indirilmiş olmaktadır. Oranlara bakıldığında araç çarpışma sistemi olan araçlarda trafik kaza oranları normal araçlara göre oldukça azdır. Bu yüzden araç alım ve satımda bu sistemi bilmek ve buna göre alışveriş yapmak hem sizin hem de çevreniz için oldukça önemlidir.