BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Araç konusunda her geçen gün teknoloji olarak büyük bir ilerleme söz konusudur. Bu teknolojik gelişmeler sürücülerin konforunu ve güvenliği açısından oldukça önemli ve gereklidir. Son teknolojik gelişmelerden biri de şerit takip ve şeritte tutma asistanı olmaktadır. Peki nedir bu şerit takip ve şeritte tutma asistanı? Gelin hep birlikte bu kavramı ve işlevini öğrenelim.

Öncelikle araç konusundaki teknolojik gelişmelerin ana amacı sürücünün güvenliğidir. Bu sistem yani şerit takip sistemi de güvenlik açısından son derece önemlidir. Bu nedenle pek çok kişi araç alırken Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı var mı ya da hangi araçlarda bu sistem var diye merak etmekte ve tercihlerini buna göre yapmaktadır. Bu sistemin çalışma prensibi şu şekilde ilerlemektedir. Adından da anlaşılacağı gibi sistem sayesinde şeridinizden çıktığınız zaman tekrar şeride girmeniz sağlanmaktadır. Bu sistem temelde bu anlama gelse de farklı versiyonları da vardır. Diğer yandan mükemmel bir teknoloji yapıtıdır. Bazı şerit takip sistemleri yalnızca ses ve titreşim ile uyarır. Bazı sistemler ise direksiyona müdahale ederek aracın şeride geçmesini sağlamaktadır. Son dönemlerde böyle araçların sayısı trafikte oldukça fazladır. Bu noktada en önemli soru ise şerit takip sistemi ne işe yarar. Gelin bakalım.

Şerit Takip Sistemi Ne İşe Yarar?  

Trafikte kazaların oranlarına baktığımızda genellikle yorgunluk ve dikkatsizlik sonucu araçların bulundukları şeritten ayrılması ile meydana gelmektedir. Bu yüzden de sonucu çok ağır olacak kazalar meydana gelmektedir. Bu noktada teknolojinin sayesinde bazı sistemler ve uyarı sistemleri üretilmektedir. Bunlardan biri de şerit takip sistemidir. Yeni üretilen araçlarda bulunan şerit takip sistemi ile araçların yol üzerindeki seyri izlenir. Aracın şeridinden çıkması durumunda uyarıda bulunur veya arabaya müdahale ederek şerit içerisine girmesini sağlamaktadır. Bu sayede olası bir kazayı engellemiş olur.

Şerit Takip Sisteminin Çalışma Prensibi Nasıldır?  

Şerit takip sisteminin ne kadar önemli olduğunu çokça belirttik. Şerit takip sistemleri sürücülerin daha güvenilir bir şekilde yolculuk yapmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistem sayesinde pek çok olası kaza da önlenmiş olmaktadır. Çünkü dikkatsizlik sonucu kazaların oranı sadece ülkemizde değil, dünyada oldukça fazladır. Hatta bu noktada veriler ile konuşmak hiç mantıksız olmaz. Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi verilerine göre kazaların %5'lik kısmı sürücülerin aniden şerit değiştirmesi neticesinde meydana gelmektedir. Böylece şerit takip sistemi ile bu nedenle olan kazaların azaltılması amaçlanmaktadır. Bu takip sistemi sürücüler şeridinden çıktığı zaman onları uyarmaktadır. Sadece araç sahibi için değil, trafikte diğer sürücüler açısında da şerit takip sistemi oldukça önemlidir.

Şerit Takip Sisteminin Trafikteki Avantajları Nelerdir?    

Şerit takip sisteminin sadece sürücü için değil, trafikteki tüm araçlar için önemi ve avantajı büyüktür. Çünkü olası kazaların olmasını engellemektedir. Bu sistemde yani şerit takip sistemlerinde araç dışarı çıktığı zaman sürücüler sesli bir şekilde uyarılmaktadır. Hala şeride dönülmediğinde ise sistem aracın yavaşça şeride geçmesini sağlayabilmektedir. Bu durum sürücülerin daha güvenli bir şekilde araç kullanmasını ve kazaların engellemesini sağlamaktadır. Bu sistemler sayesinde ani şerit değiştirme nedeni ile meydana gelecek kazalarında önüne geçilmiş olmaktadır. Ki trafikte en çok kazaya neden olan sebeplerden biri de budur. Tabi ki de şerit takip sistemi için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunlardan biri de bu sistemlerin doğru bir biçimde çalışabilmesi için yolda boyalı şeritlerin bulunması gerekmektedir. Aracın sensörleri şeritlerin nerede olduğunun tespitini yapmaktadır. Böylece aracın pozisyonunu da sürekli bir şekilde takip etmektedir. Sürücü şeritten çıktığı zaman araç sesli ve titreşimli bir şekilde sürücüyü uyarmaktadır. Bazı sistemler direkt olarak direksiyona müdahale de edebilmektedir. Bu sistemler araç şeritten ayrıldığı zaman aracı yavaş bir şekilde şeridine sokmaktadır. Yani şeritli bir yolda değilseniz bu noktada bu sistem çalışmaz. O yüzden bunu bilerek hareket etmelisiniz.

Şerit Takip Sisteminin En Belirgin Özellikleri Nelerdir? 

Şerit takip sistemlerinde bazı teknolojik özellikler mevcuttur. Çoğu sürücü araç satın alırken bu özellikleri bilmek ister. Bu yüzden de araç satacak kişilerin bu özellikleri bilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri de unutmamanız gereken şeylerden biri olan hidrolik direksiyon sistemidir. Bazı otomobil markalarında hidrolik direksiyon sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler sayesinde otomobil kontrollü bir şekilde şeridine yönlendirilmektedir. Diğer yandan bazı otomobil markalarında ise şeritten çıkma durumunda fren sistemi devreye girmektedir. Günümüzde üretilen çoğu araçta bu sistemler bulunmaktadır. Bu sistemleri bilmek ve buna göre araç kullanmak çok önemlidir. Çünkü bu sistemleri kullanmadan araç kullanmakta aslında birçok kazaya neden olmaktadır. Diğer bilmeniz gereken şeylerden biri de sistemlerin bir kısmında düşük hızlarda şeritten çıkma olduğunda sistem sürücüyü uyarmaz. Bu noktada sistemde bir problem olduğunu düşünmemelisiniz. Belki de en önemli özelliklerden biri de şerit takip sistemlerinden beklenen performanstır. Maalesef ki bu sistemlerin hepsinin hatasız olarak çalıştığını söylemek doğru olmaz. Bozuk ve şeritlerin belli olmadığı yollarda ya da hava şartları bozuk olduğu zaman sistemler de hatalar meydana gelebilmektedir. Yoldaki enkaz, sis, kar gibi sebeplerden dolayı şeritlerin algılanmadığı durumlar olabilmektedir.  Bu noktada böyle bir havada seyahat edecekseniz mutlaka çok dikkatli olmakta fayda vardır. Aksi halde hem kendiniz hem de çevre için güvenlik sorunu yaşatabilirsiniz.