BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternette en çok araştırılan şeylerden biri de el konulan ehliyetler ile ilgilidir. Öyle ki özellikle de son yıllarda en çok cezaların sonucu ehliyete el konulmasıdır. Bu noktada bilgili olmanız işinize yaracak bilgilerden bazılarıdır. Bu yazımızda sizler için el konulan ehliyeti nasıl alırsınız gibi detaylı soruları inceleyeceğiz.

El konulan ehliyeti geri alma işlemleri kişiler için en çok merak edilen konulardan biridir. Bu noktada ilk olarak sorulacak soru tabi ki de ehliyete neden el konur ve ehliyeti geri alma işlemleri nelerdir soruları olmaktadır. Daha önceki yazılarımızda bu gibi bilgilere yer verdik. Yine aynı şekilde, ehliyeti geri alma ücreti gibi konu başlıklarını da inceledik. Peki el konulan ehliyeti geri alma işlemleri nelerdir?

El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

Trafikte kurallara uymak, herkesin mal ve can güvenliği için oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda acelemiz olduğundan ya da dikkatsizliklerimizin sonucunda kuralları görmemezlikten gelebiliyoruz. Oysa uymadığınız ya da gözden kaçırdığınız tüm bu kurallar hem sürücünün hem onun yolcularının hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için konulmaktadır. Bunun içinde oldukça önemlidir. Bu noktada kişilerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise işte kötü sonuçlar olabilir. Bu kötü sonuçlar arasındaki aslındaki en iyi şeylerden biri de ehliyetinizi kaptırmak. Bu noktada bilmeniz gereken şey ehliyete el koyma cezası hangi durumlarda veriliyor ve ehliyet nasıl geri alınıyor?

Son zamanlarda ehliyete el konulması kalkıyor mu soruları en çok merak edilen konulardan biri. Bu noktada birçok araştırma konuları insanların merak ettikleri şeylerden biri. Bu sorulardan en çok aratılanları sizler için bir yazıda cevaplamayı umuyoruz.

Hangi durumlarda ehliyete el konulmaktadır?

Son günlerde ehliyet ile ilgili birçok soru insanların merak konusudur. Özellikle de ehliyete el konulma durumu oldukça ağır bir durumlardan biridir. Peki hangi durumlarda ehliyete el konulur? Bunları sizin için madde olarak yazıyoruz.

1.           100 ceza puanına ulaşmak ehliyetinize el konulmasına neden olur

Trafikte her yapmış olduğunuz şeyin bir karşılığı vardır. Eğer şanslıysanız bunu sadece trafik cezası ile ödeyebilirsiniz. Bu noktada karşılık olarak sizlere para cezası veya ceza puanı olarak geri döner. Örneğin ehliyetsiz çıkmak, kırmızı ışık ihlali vb. hatalar bir yıl içinde yüz ceza puanına ulaşırsa ehliyetinize el konur. Diğer yandan eğer bir yıl içinde ilk defa yüz puanı aşarsanız bu noktada olacak olan dört ay süreli el koyulmadır. Aynı yıl içinde ikinci kez yaparsanız ise dört ay süreyle el koyulur. Tüm bunlar dışında da bunun yanında psiko-teknik teste tabi tutulursunuz. Bu test ile sürücülük yapmanıza engel olmadığına dair belgeyi alabilirseniz belgeyi alabilirsiniz. Aynı yıl içinde üçüncü kez yüz puana ulaştığınızda ise ehliyetinize süresiz el konulur. Bu noktada ehliyetinize veda etmeniz gerekmektedir.

2.           Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmış olmak ehliyetinize el konulmasına neden olur

Trafik konusunda eğer ki ölüme yol açan bir kazada yer alırsanız ve bu noktada kazada sürücü kusurlu bulunursa 1 yıl süreyle ehliyetine el koyulur. Bu noktada trafik kuralların önemi çok büyüktür.  

3.           Uyuşturucu kullanmış olmak ehliyetinize el konulmasına neden olur

Eğer ki trafikte uyuşturucu madde kullanmış sürücüler tespit edilirse bu noktada ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konulur. Bu ceza dışında buna ek olarak 4660 TL para cezası verilir.

4.           Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak ehliyetinizin el konulmasına neden olur

Yeni kanunlara göre ehliyet konusunda da birçok değişiklik yapıldır. Bu noktada yeni kanunlara göre, yeni ehliyet alan sürücüler, 2 yıl aday sürücü olarak görülür. Bu noktada kurallar bellidir. Eğer ki bu sürücüler trafik ihlali yaparlarsa ehliyetlerine el koyulur.

5.           Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması ehliyetinizin el konulmasına neden olur

Trafik konusunda da ehliyet konusunda da belirli süreler vardır. Bu noktada her ehliyet sınıfının kendi geçerlilik süresi vardır.  Eğer ki ehliyetinizin süresi bitiminde yeniden ehliyet çıkarmazsanız bu noktada para cezası ve ehliyete el konulma cezası uygulanır.

6.           Sağlık durumunun bozulması ehliyetinizin el konulmasına neden olur

Trafik ile ilgili olmasa da bazı durumlarda da ehliyetinize el konulabilir. Bunlardan biri de sağlık durumudur. Eğer ki sağlık durumunuz kötüye gidiyorsanız bu noktada sürücünün ehliyetine el koyulur. Eğer ki sorun yoksa ve bunu belge ile onaylatırsanız yeniden ehliyetinizi alabilir ve trafiğe çıkabilirsiniz.

7.           Hız sınırının aşılması ehliyetinizin el konulmasına neden olur

Hız sınırı gibi durumlar ceza olarak oldukça katı kuralları olan şeylerden biridir. Bu noktada hız sınırının %30 aşılması ve bu ihlalin bir yıl içinde beş defa tekrarlanması halinde trafik kuralları devreye girer ve ehliyetinize bir yıl el konulabilir. Bu noktada oldukça dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü hız sadece ehliyeti değil, can güvenliğini de tehlikeye atan unsurlardan biridir.

8.           Alkollü araç kullanmak ehliyetinizin el konulmasına neden olur

Alkollü araç kullanmak hem can güvenliği hem de mal güvenliği açısından birçok soruna yol açabilir niteliktedir. Bu noktada trafikte de kuralları oldukça katıdır. Eğer ki bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse bu noktada 700 TL ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası verilir.  Eğer trafik kazasına karışmışsa 2000 TL ve 2 yıl olarak ceza değişir.

El Konulan Ehliyetimi Nasıl geri Alabilirim? 

Ehliyet ile ilgili son dönemlerde birçok soru vardır. Bu sorulardan biri de el konulan ehliyetin nasıl geri alındığı ile ilgilidir. Bu noktada sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır. Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında engel olmadığı anlaşılırsa sürücü idari para cezasını öder. Bu ceza ödendiğinde sürücülerin belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir. Ehliyete el konulma nedenleri ve cezalarını belirttik. Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır.  Aksi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada bilmeniz gereken ilk şey ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır. Diğer bir önemli şey ise süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. Bu aynı uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi kurallar işlemektedir. Diğer yandan eğer gerekiyorsa psiko-teknik değerlendirme yapılacaktır.

Diğer önemli şeylerden biri de Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Gerekli işlemlerinizi yapmak ve ehliyetinizi geri almak için trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.  Diğer yandan en çok sorun yaşanılan şeylerden biri de ehliyetin başkası tarafından alınmasıdır. Bu noktada sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir. Son olarak ise sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.

El Konulan Sürücü Belgesi Nereden Geri Alınır?

Ehliyet ile ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de el konulan sürücü belgesinin nereden alınacağı ile ilgilidir. Bu noktada bilmeniz gerekenler ise sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Bu noktada sizlerden ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Bu noktada cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir. Sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen “sürücü belgesini teslim almak istediği kuruluş” kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir. 

Ehliyete El Konulmasına Ne Şekilde İtiraz Yapılır?

Ehliyete el konulması ile ilgili diğer önemli şeylerden biri de haksız yere ya da yanlış anlaşılma sonucu el konulan ehliyetler ile ilgili sorulardır. Bu noktada tabi ki de itiraz hakkınız bulunmaktadır. Ehliyete el konulması ve zaman aşımı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer ki ehliyetinize el konulduğunda, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen itiraz etme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu durumda gerekli yerlere dilekçe yazarak işe başlayabilirsiniz. Eğer ki bunu aksatırsanız maalesef ki itirazınız zaman aşımına uğrayabilir. Bu noktada hızlı hareket etmeniz oldukça önemlidir.