BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır?

Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır?

İkinci el araba piyasası hakkında detaylı bilgileri öğrenmekte her zaman fayda vardır. Bu sayede alacağınız arabaya dair birçok bilgiyi de bu faydalı sorgulamalar ile öğrenmek her zaman avantajınıza olacaktır. Bu noktada araç alacakların en çok araştırdığı konulardan biri de tramer sorgusudur. Bu yazımızda tramer sorgusu ile ilgili detayları sizler için inceledik.

Tramer Sorgulama Nedir?

Tramer sorgulama ile özellikle de 2. el satın almayı düşündüğünüz aracın ya da kendi aracınızın daha önce kaza yapıp yapmadığını, bir hasarı olup olmadığını, hangi parçaların ne şekilde değiştiğini ve araca dair poliçe bilgilerini rahatlıkla ve kolayca öğrenebilirsiniz. Bu işlem için yani tramer sorgulama yapmak için yapmanız gereken şey oldukça basittir. Bunun için sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın plakasını büyük harflerle ve boşluk bırakmadan 5664‘e SMS göndermeniz gerekmektedir. Bunu bir örnek ile ilişkilendirebiliriz. Örneğin 34AB123 şeklinde yazdığınız plakayı 5664 göndermeniz ile aracın tramer kaydının olup olmadığını bildirim yolu ile anında size bildirir. Sadece plakayı yazıp 5664’e gönderdiğinizde plaka sahibi aracın kazaya karışıp karışmadığını, hatta kaza yaptıysa kaza tarihini ve hasar tutarını detaylı bir şekilde rahatça öğrenebilirsiniz. Eğer ki aracın hasar kaydını şahsi numarası ile öğrenmek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken şey HASAR S yazıp boşluk bıraktıktan sonra 5664’e mesaj göndererek hasar kaydını detaylıca öğrenebilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken ufak bir tutar mevcuttur. Tramer sorgulama ücreti bütün operatörler için sorgu başına 15 TL ‘dir. Buna göre mesaj atarak detayları öğrenebilirsiniz.

Tramer Sorgulamayı E-Devlet Üzerinden Yapabilir miyim?

Tramer sorgulama ile diğer merak edilen şeylerden biri de bunun e-devlet üzerinden sorgulama yapılabileceği yönündedir. Bu noktada tabi ki de e-devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için; İlk olarak e-devletin resmi adresi üzerinden e-devlet sistemlerine ulaşmanız gerekmektedir. Açılan sayfada sizden birkaç kişisel bilgi istenecektir. Bu noktada hazırlıklı olmakta fayda var. Buna göre kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle kimliğinizi doğruladığınızda Trafik Sigortası Sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Adım adım takip edeceğiniz e-devlet sayfası üzerinden aracın plaka numarası ile tramer sorgulamayı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada araca dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat belli bir noktada özellikle de ikinci el araç satın alacak kişiler detaylı sorgulamalar yapmak istemekte. Bu oldukça doğal bir haktır. Eğer böyle bir şeye ihtiyacınız var ise tramer sorgulama size yine en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Bu noktada yapmanız gereken sorgulama yapmak istediğiniz aracın değişen parçalarını öğrenmek için PARCA boşluk plaka yazdıktan sonra hasar tarihini yazıp 5664’e göndermeniz yeterlidir. Bu noktada bir örnek vermek daha iyi anlaşılmasına imkan tanır. Örneğin PARCA 34TY597 04/08/2021 yazıp 5664’e gönderdiğinizde aracın değişen parçalarını ve tutarlarını öğrenebilirsiniz. Şasi numarası kullanarak değişen parça bilgisini öğrenmek için PARCA S boşluk şasi numarasını ve boşluk bırakıp tarihi yazıp 5664’e göndermelisiniz. Bu noktada daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve buna göre aracı satın alabilirsiniz.

Tabi ki de araç alacak kişiler en iyi aracı ve en hasarsız aracı almak isterler. Bu noktada seçici olmak ve gerekeni yapmak önemlidir. Tramer Sorgulamada bu gerekliliklerden biridir. Bu sayede araç hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Öğrenebileceğiniz bilgiler; aracın marka/modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi şehirlerde tescil kaydının olduğu, aracın türü, değişen parçasının olup olmadığı, son sahibinin kullandığı süre, kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süreyi Tramer sorgulama ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tramer sorgusu bir nevi aracın doğum belgesi gibi bir şeydir. Bu noktada araç hakkındaki bütün bu bilgileri öğrenmek ya da araç almadan önce detayları bilmek için DETAY yazıp boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını yazmanız ve 5664’e göndermeniz yeterlidir. İsterseniz bu işlemi şasi numarası ile de yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey DETAY S yazıp boşluk bıraktıktan sonra şasi numarasını yazdıktan sonra 5664’e göndermeniz yeterli olacaktır. Diğer yandan aracın karıştığı kazalardaki tutanak bilgilerini de yine Tramer sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamada; kaza tespit tutanağı tarihi, kaza tarihi, ihbar tarihi ve dosya işler tarihini öğrenebilirsiniz. Özellikle de tutanak bilgisi öğrenmek için KTT boşluk araç plakasını yazarak 5664’e gönderdiğinizde kaza tutanağı bilgisi cep telefonunuza mesaj olarak gelir. Eğer tüm bu yöntemler dışında bir şey tercih etmek istiyorsanız aynı işlemi T.C. kimlik numarasıyla da öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey tutanağı imzalayan kişinin T.C. numarasının TKK boşluk T.C. numarasını yazarak 5664’e göndermeniz yeterlidir.

Poliçe Bilgisini Nasıl Sorgularım?

Araç satın alacak kişilerin diğer bir merak ettikleri şeylerden biri de poliçe bilgisini sorgulama durumudur. Bu noktada poliçe bilgisini de Tramer Sorgulama yaparak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Poliçe sorgulamada; trafik ya da kasko poliçesinin yürürlükte olup olmadığını bilmek, poliçenin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçesine uygulanan hasarsızlık indirimi oranının ne olacağını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri öğrenmek için yapmanız gereken şey; TRAFIK ya da KASKO yazdıktan sonra plakayı ekleyerek 5664’e göndermeniz yeterlidir. Kısa sürede istediğiniz bilgi sizlerin telefonuna bilgilendirme mesajı olarak gelecektir.

Tramer sorgusu konusunda en çok araştırılan şeylerden biri de trafik kazası noktasında mağdurlar için olacak sorgulamadır. Bunun için trafik kazasında mağdur olanların izlemesi gereken yol şu şekildedir; mağdurun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını Tramer sorgulama yaparak detaylıca öğrenebilirsiniz. Bu noktada trafik kazasından mağdur olan kişi bu bilgileri öğrenmek için MAGDUR boşluk T.C. kimlik numarasını yazması ve 5664’e göndermesi yeterlidir. Kısa sürede istediğiniz bilgi sizlerin telefonuna bilgilendirme mesajı olarak gelecektir.
Eğer ki trafik kazasında mağdur kişi hayatını kaybetmiş ise bütün bu bilgileri öğrenmek için yapmanız gereken MAGDUR yerine HAYAT yazmanızdır. Bu sayede tramer sorgulama sistemiyle poliçenizin bitiş tarihini hem öğrenebilir hem de poliçe bitiş tarihine 30 gün ve 5 gün kala uyarı SMS’i alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey HATIRLAT boşluk plakanızı yazıp 5664’e göndermeniz yeterlidir. Kısa sürede istediğiniz bilgi sizlerin telefonuna bilgilendirme mesajı olarak gelecektir. Buna göre işlemleriniz sayesinde istediğiniz şeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Özellikle de ikinci el araç satın alacak kişilerin tramer sorgulama yapmasını öneriyoruz. Çünkü bazı kötü niyetli satıcılar aracını satmak için sizlerden bazı bilgileri saklayabilir. Bu noktada alacağınız aracın hasarlarını bilmek araca karşı tutumunuzu da değiştirecektir. Yine aynı şekilde sonradan fark edeceğiniz detaylar konusunda oldukça fazla masraf yapabilirsiniz ve tramer sorgulama gibi bir imkanınız var iken yapmamanız sizleri haksız duruma düşürebilir. Bunun için tramer kaydı bir araç satımı ve alımında oldukça önemli bir detaydır. Bunu yapmak oldukça kısa süreli bir işlemdir. Bu noktada mağdur olmamak için tramer sorgulama yapmak bazı durumlarda hayat kurtarabilir.