BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır?

Araç satım işlemlerine başlamadan önce bilmeniz gereken birçok durum mevcuttur. Bu durumlar sayış işlemlerini daha da kolaylaştıran yöntemleridir. Bu kolaylıklardan biri de araç satımında kaparo konusudur. Öyle ki araç kaporası eğer ki araç satım ya da alım yapacaksanız çok işinize yarayacaktır. Gelin hep birlikte araç kaporası nedir ve ne kadar olmalıdır birlikte görelim.

Araç alım satım sürecinde hem zamandan tasarruf etmek hem de fırsatları kaçırmamak için kapora sisteminden faydalanılmaktadır. Bu kolaylık sayesinde oldukça hızlı bir şekilde işlemlerinizi halletme imkanınız vardır. Aracın toplam bedelinin bir kısmı yasal olarak kapora adı altında alınabilmektedir. Bunun için tabi ki alıcı ve satıcı arasında bir güven meselesi olmaması gerekmektedir. Genellikle alıcı ve satıcı bu konuda çekingen davranabilir fakat belirli bir süre sonunda eğer ki şartlar uyuyorsa ve alıcı araç sahibine güvendiyse kaparo konusunda sıkıntı yaşamaz. Alıcı kaporayı yatırdıktan sonra aracı almaktan vazgeçerse ödenen bu tutar satıcının yaklaşımına göre iade edilir veya satıcının olur. Eğer satıcı aracı satmaktan vazgeçerse alıcı, kapora olarak ödediği parayı geri alır. Bu ikili ilişki sayesinde araç alım ve satım işlemleri çok hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Araç Kaporası Yatırmak Yasal mıdır?

Araç kaporası araç alacak kişiler için biraz şüpheli bir durum gibi gelmektedir. Verdiklerinin paranın kesin olarak kaparo şeklinde olacağından şüpheye duyabilir ya da karşı tarafın onu dolandırdığından şüphelenebilir. Bu araç alacak kişinin en büyük hakkıdır. Bu noktada araç alacak kişi için en merak edilen sorulardan biri de araç kaporasının yasal olup olmamasıdır. Araç kaporası, Türk Borçlar Kanunu’na göre yasaldır ve sözleşme ile kayıt altına alınabilir. Bu noktada içiniz rahat olabilir. Kapora için öncelikle satılacak araç için alıcı ile bir ücret üzerinde anlaşılması gerekir. Bu ücretin bir kısmı satıcı tarafından kapora olarak alınabilir. Böylelikle ikili bir güven ortamı oluşturulur ve hem araç sahibi hem de alıcı karlı bir durumdadır.

Bu noktada eğer ki aracı alacak kişi satın almaktan vazgeçerse ne olur sorusu akıllara gelebilir. Bu noktada içiniz rahat olabilir. Araç satış işlemi sırasında alıcının da ilan sahibi satıcının da cayma hakkı bulunur. Sözleşmenin tarafları olan satıcı ve alıcı arasında kapora, adeta bir güvenlik unsurudur. Bu sözleşme gereğinde cayma hakkı bulunduğundan paranızı rahatlıkla geri alabilirsiniz. Eğer alıcı kalan ücreti ödemekten herhangi bir nedenle vazgeçerse satıcının yaklaşımına göre kapora ödemesi olarak verilen para alıcıya iade edilir veya satıcının olur. Satıcının satıştan vazgeçmesi durumunda ise alıcı tarafından kaporanın iadesi talep edilir. Eğer ki bu durum ile ilgili bir sıkıntı yaşarsanız sözleşmeniz ile gerekli yerlere başvuruda bulabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

 

Araç Kaporası Ne Kadar Olmalı?

Araç ile ilgili diğer bir merak edilen şeylerden biri de araç kaporasının ne kadar olması gerektiğidir. Birçok alıcı bu konuda endişe yaşayabilir. Bunun için belirli bir sınır yoktur fakat Türkiye’de genellikle araç fiyatının %2’si ile %5’i arasında değişen oranda kapora alınır. Örneğin satılan aracın ücreti 200.000 TL ise satıcı 4.000 ile 10.000 TL arasında bir ücreti kapora olarak alabilir. Bu noktada alıcı ve satıcı arasında kendileri bir anlaşma yapabilirler. Bu noktada sözleşmeye dürüst bir şekilde miktarlar yazılmalıdır. Olası bir aksilikte ancak bu sözleşme sizin kurtarıcınız olacaktır.

Araç Koparasını Elden Mi Teslim Etmeliyim?

Araç kaporası ile ilgili alıcı ve satıcı için birçok soru işareti mevcuttur. Hatta çoğu kişi bunun yasal olup olmadığından bile emin değildir. Bu noktada kendinizi kandırılmış gibi hissetmeniz normaldir. Hatta aracını satacak kişi bile kendini dolandırıcı gibi hissedebilir. Bu noktada en çok sorulan sorulardan biri de kaporayı nasıl almak mantıklıdır sorusudur. Bunun için birçok yöntem vardır. Örneğin, kapora nakit ya da havale gibi yöntemler ile alınabilir. Ancak alınan tutarın kayıt altına alınması önerilmektedir. Bu noktada eğer havale yapıyorsanız dekontu saklamalısınız. Eğer nakit para veriyorsanız verdiğinize dair kanıtları saklamalısınız. Sözleşme imzalamalısınız. Son olarak satıcı ile alıcı yüz yüze görüşmeden kapora gönderilmesi doğru değildir. Bu nedenle kapora gönderilmeden önce alıcının aracı görmesi yararlı olacaktır. Son dönemde bu noktada çok fazla dolandırılan insan mevcuttur. Bu yüzden araç alım satım işlemlerinde belirli bir güven ortamı yakalamanız önemlidir. Aynı şekilde araç hakkında her şeyi yüz yüze yapmalısınız. Eğer bir sorun yaşarsanız bunu kanıtlar ile toplamalı ve her detayı belgelemelisiniz.

Kapora İadesi Hukuki Olarak Nasıl Talep Edilir, Edilebilir mi?

Kaparo konusunda hukuksal boyutları da merak ediyor olabilirsiniz. Bu noktada aklınıza ilk gelecek soru tabi ki hukuksal olarak iade nasıl talep edebilirim ya da böyle bir şey mümkün müdür olacaktır. Bu noktada bilmeniz gereken ikinci el araçların noter satışı yapılmadan verilen kapora geri istenebilir. Bilmeniz gereken şey ise bu hak 2 yıllık zamanaşımı süresine tabidir.

Kaporayı Geri Alamazsam Hangi Haklara Sahibim?

Araba alacak kişiler için en kritik soru ise aracın sahibi kaporayı vermezse ne yapmalıyız ya da haklarım nelerdir sorularıdır. Bunun cevabı ise hukuksal olarak şu şekilde ilerlemektedir. Kaporayı geri vermeyen araç satıcısına karşı alacak davası açılabileceği gibi, önce icra takibi yapılıp, satıcının bu takibe itiraz etmesi halinde itirazın iptali için dava açılabilir. Yapmanız gereken şey bunalardır. Ödenen paranın geri alınması için bu hukuki yollara başvurulması gerekir. Eğer ki aracı satın alacağınız kişi bu şekilde hayatını geçindiriyorsa ne gibi bir şeyler yapabilirim sorusu var ise kafanızda onun içinde ilerlemeniz gereken adımlar şöyledir; Satıcının oto galerisi gibi bu işi ticari amaçla yapan kişilerden olması halinde, tüketici niteliğinde olan alıcıların tüketici hakem heyetlerine başvurmaları da mümkündür. Bu konuda hukuksal olarak tüketici hakem heyetleri belli tutara kadar olan başvurulara bakabilir. Eğer ki sizin tutarınız belirli bir tutarın üzerinde ise bu noktada yapmanız gereken şey ilk baştaki gibi mahkemede dava açmak gerekir. Ardından mahkemede belirli bir araştırma sonucu sonuç çıkacaktır.

Kapora Dolandırıcılığı Konusunda Hukuksa Ceza Var Mıdır?

Araç alım ve satımda hukuksal boyut çok önemlidir. Eğer ki herhangi bir aksilik yaşarsanız ancak bu yolla paranızı ve haklarınızı koruyabilirseniz. Özellikle de son dönemde oldukça fazla dolandırıcılık olduğundan insanlar bu noktada temkinli olmaya çalışmaktadır. Bu yüzden de haklarını bilmek isterler. Eğer ki satıcı hileli davranışlarla alıcıyı aldatarak kapora almışsa ve bunu fark etmişseniz bu noktada yapmanız gereken şey bunun bir suç olduğunu bilmenizdir. Örneğin son zamanlarda en çok olan şey yalan ilanlardır. Eğer ki araç yok ya da satıcının satma yetkisi yok ise ve sizinle pazarlık yaparak kaporada anlaştı ise bu davranış dolandırıcılık suçu oluşturur. Hukuksal olarak da bu suçun cezası 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır. Öte yandan bunu yapan kişi sürekli olarak bu şekilde kaparo ile dolandırıcılıkta yapıyor olabilir. Bu yüzden suçun nitelikli dolandırıcılık olduğu kanısına varılabilir. Bu durumda üç yıldan on yıla kadar hapis ve beş bin güne para cezasına hükmolunur. Bu şekilde bir suçtan mağdur olanlar cumhuriyet savcılığına şikâyette bulunabilirler. Bu noktada gerekli araştırmalar yapılarak suç ortaya çıkartılır ve hem kişi ceza alır hem de sizler de kaporanızı geri alabilirsiniz.