BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir?

Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir?

Bir araç satın alınmadan önce bilinmesi gereken şeyleri daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Fakat bu noktada en çok merak edilen şeylerden biri de satılık aracın piyasa değerini bilmektir. Bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar ve püf noktalar vardır. Bu bilgiler sayesinde bir araç satmadan önce aracınızın değerini öğrenebilir ve piyasaya göre rahatlıkla satabilirsiniz. Gelin hep birlikte satılık aracın piyasa değerini nasıl öğrenmeniz gerektiğine bir bakalım.

Araç satın alırken bilinmesi gereken en önemli konu aracın hasarlı olup olmamasıdır. Eğer ki sizler ilk kullanıcıysanız ya da aracınız sıfır ise zaten hasarlı olup olmadığını bilirsiniz. Ancak tam tersi bir durum var ise bu noktada bazı işlemler ve sorgulamalar yapmalısınız. Bu noktada kaza geçmişi için hasar sorgulama ve detay sorgulama gibi yöntemler işinize yarayacaktır. Çünkü bu sorgulamalar aslında aracın doğum belgesi niteliğindedir ve bu konuda aracınızı satmadan önce alıcının size yönelteceği soruları rahatlıkla cevaplamanızı sağlar. Bu konuda detaylı sorgulamalar için uzman bir yardım almak en mantıklısı olacaktır. Arabanız ile ilgili bu konuda iş yapan kişilere ya da firmalara ulaşarak onlardan bilgi alabilir ve gerekli şeyleri onlara söyledikten sonra aracınızın geçmişte geçirdiği kazaları ve hasarları en ince detayına kadar görebilirsiniz. Aynı zamanda bu sorgu ile hasarlı kazalar ve kaskolu günleri de öğrenme imkanınız vardır.

Aracımın Değeri için Kasko Şirketlerinin Değerlerine Güvenebilir Miyim?

Araç satım işlemlerinde ve araç değerlerinde ilk akla gelen şey ise kasko şirketlerinin araç değerleridir. Bu noktada Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB), düzenli olarak kasko değer listesi yayınlamaktadır. Bu liste sayesinde aracınızın tahmini değerine ulaşabilirsiniz. Fakat eğer ki tam olarak istediğiniz bir değer değil ise o zaman biraz daha araştırmanızı öneririz. Genellikle Türkiye Sigorta Birliği’nin verdiği değerler, ikinci el taşıt kredisinde de kullanıldığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden bu değerlere güvenebilirsiniz. Aracınızın bazı bilgilerini girerek tahmini değerine ulaşmak için kasko değer listesine; marka, model ve model yılı gibi bilgileri girmek yeterlidir. Bu bilgiler çerçevesinde aracınızın tahmini değerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporları Güvenilir Mi?

 

Araç satmaya çalışırken en önemli şey alıcıları ikna etmektir. Bu noktada her sorunun cevabını rahatça verebilmek en önemli şeydir. Bu noktada sorulara yanıt vermenin en kolay yolu, bağımsız oto eksperlerden ekspertiz raporu almaktır. Bu sayede her şey şeffaf bir şekilde alıcıya sunulduğunda pazarlık konusunda da oldukça rahat edersiniz. Ayrıca aracın hasar durumunu öğrenebilmeniz için raporda yer alan bilgilerden yola çıkarak fiyat hakkında genel bir sonuca da ulaşabilirsiniz. Şöyle ki oto ekspertiz raporu ile aracınızın her detayına kadar birçok bilgi sizlere rapor şeklinde sunulmaktadır. Böylece benzer durumda olan araçlardan yararlanarak bir fiyat belirleyebilir ve aracınızın tahmini değerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Araç Satış Değerini Nasıl Belirleyebiliriz?

Araç satıcısı için en önemli şeylerden biri de aracının satış değeridir. Çünkü ancak bu sayede alıcı kar edebilir. Bu noktada aracınızın değerini piyasaya göre yapmak önemlidir aksi halde aracınız uzun süre satılmayabilir. Aynı zamanda satmadan önce de araç ile ilgili her şeyi yapmak ve bütün detaylara sahip olmak önemlidir. Araç değerinizi öğrenebilmek ve piyasanın halini görebilmek için aracınızın bazı bilgilerini sisteme girdiğinizde rahatlıkla ortalama bir fiyata ulaşırsınız. Bunun için internetten yardım alabilir ya da uzman bir firma ile çalışabilirsiniz. Bu sistemler sayesinde aracın kilometresinden hasarına kadar birçok farklı detayı inceleyip rakip araçlarla kıyasladıktan sonra bir fiyat karşınıza çıkacaktır. Sizler de bu ortalama fiyata göre bir değer biçerek aracınızı satışa çıkartabilirsiniz.