BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

İş Makinesi Nedir?

İş Makinesi Nedir?

İkinci araç piyasasında sadece binek araçlar değil iş makineleri gibi çeşitli araçlara da yer verilir. Bunun için öncelikle iş makinesi araçlarını ve türlerini bilmek önemlidir. Bu noktada bizlere öğretici olacak şey ise 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanununda iş makinesi tanımıdır. Yol inşaat makineleri gibi benzer tarım, bayındırlık, sanayi, milli savunma ve çeşitli kurumların iş ve hizmetlerinde kullanılan; işin görevine göre farklı ekipmanlar eklenmiş, karayolunda insan, hayvan ve yük taşımak için kullanılan motorlu araçlar iş makinesi olarak isimlendirilir. Diğer yandan yine aynı kanun ile iş makinesi çeşitleri de açıklanmıştır. Buna göre iş makinesi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

İş Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

·       Kazı Makineleri (Ekskavatör)

·       Yükleyiciler

·       Kazıcı- Yükleyiciler (Bekoloder)

·       Dozerler

·       Greyderler

·       Damperli Kamyonlar

·       Skreyperler

·       Mini Yükleyiciler

·       Beton Transmikseri

·       Beton Pompası

İş Makinesi Kiralama Var Mıdır?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık günümüzde insan gücünü minimuma indirmek öncelikli hedef olmuştur. Çünkü insan gücü demek ekstra efor demektir ve fazladan zaman ihtiyacı demek ve beraberinde mali yük demek. Bu nedenle artık insan gücü ne kadar aza indirgenirse o kadar zamandan tasarruf edilir. Bu noktada her işletme için en önemli maddelerden biri zamandır. İşverenler buna öncelik vererek bir projeye başlarlar. Çünkü zaman satın alınamayan tek şeydir. Bu yüzden iş projelerinde işverenler işe başlamadan önce detaylı planlar yaparlar ve buna göre işe başlarlar. Aksi halde zamanı boşa harcamak ilerisi içinde oldukça olumsuz bir durum olacaktır. Zamanı iyi kullanmak dediğimizde bir işveren için bir projede kullanılacak şey ise iş makineleridir. Bu iş makineleri sayesinde zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. İş makinalarını satın almak bir tercihtir ancak kiralamak da bir tercihtir. Zira çok sık kullanılmayan makineyi satın almak ciddi bir giderdir. Bu noktada işletmeler satın almak yerine hem maddi de tasarruf sağlamak için iş makinelerini belirli sürelerde kiralarlar. Bu noktada tabi ki dikkat etmeniz gereken kurallar ve durumlar çok fazladır. Fakat yine de iş makinesi kiralamak oldukça büyük bir maddi tasarruftur.

İş Makinesi Kiralarken ve Kiraladıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İş makinesi kiralamanın ne kadar faydalı ve yararlı olacağından kısaca bahsetmiştir. Son dönemlerde bu olaya yönelim de oldukça fazladır. Bu noktada iş makinesi kiraladığınızda ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Öncelikle farklı niteliklerde, türlerde ve kullanım alanlarında iş makineleri mevcuttur. Birtakım ihtiyaçlar neticesinde gündeme gelen iş makineleri şirketler için önemli bir gider oluşturur. Bu sadece satın almakta değildir. İş makinesinin ücreti, bakımı, vergileri ödenecek bazı masraflardan birkaçıdır. Tabi bazı durumlarda ekstra ödemelerde olabilir. Bu noktada firmalar iş makinesi satın almak yerine kiralamayı tercih ederler. Bu yöntem kısa vadede ve anlık ihtiyaçlarda oldukça iş görür. İş makinelerini kiralarken tıpkı her alım satım ya da kiralamada olduğu gibi birtakım prosedürler vardır. Bunlardan ilki bilindiği üzere iş makinesi kiralama sözleşmesidir. İş makinesi kiralama sözleşmesi anlaşan iki tarafın yaptıkları kiralama hizmetini resmiyete dökmeleridir. Bu sayede oluşacak bazı problemlerde bu sözleşme yardımı ile çözüme ulaşılır. Ayrıca yapılan kiralama hizmeti resmi olarak kâğıt üzerinde kayıtlara geçer. Bu her iki taraf için de bir güvencedir. Çünkü sözleşmede yer alan maddelerden iki taraf da sorumludur. Böylece herhangi bir sorunda bu sözleşme ile çözüme kavuşabilir ve elinizde resmi bir belge bulundurabilirsiniz. Bu belgenin diğer önemli bir durumu ise devletin belirlediği ticari kurallar bakımından da önemli bir belge olmasıdır. İş makinesi kiralama sözleşmesinde birtakım hususlar vardır. Bazı başlıkların bilinmesi ve açıkça konuşulması önemlidir. Başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz; Taraflar, sözleşmede temsil ve imza yetkisi, sözleşmenin konusu, sözleşmenin bedeli, tarafların üstlendiği sorumluluklar, kanuni tebligat adresleri, ihtilafların halli ve yürürlülük.

İş Makinesi Kiralama Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Maddeler Nelerdir?

Nasıl araba kiralama durumunda birçok kural ve aşama var ise iş makinesi kiralamada da birçok aşama ve kural vardır. Bu kurallar dahilinde bir aracı kiralayabilirsiniz. Öncelikle sözleşme imzalamak yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Diğer yapılması gereken şeyler ise kimlik bilgileri gelir; tarafların unvanı, ikamet adresleri, kimlik bilgileri eksiksiz olarak girilmelidir. Tüm bu bilgilerden sonra sözleşmenin içeri konuşulmalı ve belirtilmelidir. Taahhüt edilen hizmetler, kiralanan makineler ve bunlara ait parçalar ya da donamımlar eksiksiz olarak beyan edilmelidir. Bu sayede aracı teslim ettiğinizde herhangi bir eksik durumunda elinizde resmi bir belge olacaktır ya da tam tersi bir durumda eksik parça hakkında bir sözleşmenizin olması oldukça önemlidir. Diğer yandan kaç aylık kira bedeli olduğu bilgisi de eklenmelidir. Böylece ödediğiniz paranın kaç aylık kirayı karşıladığı net bir şekilde belli olur. Diğer önemli olan bilgisi ise kiralanan aracın markası, modeli ve eğer vadeliyse kaç ay vadeli olduğu belirtilmelidir. Tüm bu detaylar sözleşme üzerinde konuşulduktan sonra alıcı ve satıcı da sorumluluklarını kabul etmiş sayılmaktadır. Diğer yandan iş makinesi sözleşmesi sadece tek tarafa hizmet etmez iki tarafın da haklarını korur. Sözleşme sırasında bir anlaşmazlık olursa ya da sözleşmede uyuşmazlık görülürse iki tarafın belirlediği mahkeme ve icra dairleri de açık bir şekilde yazılır. Son olarak ise sözleşmenin ne sonunda ise tüm yukarıda belirtilenlerin yer aldığı resmi evraktan 2 nüsha oluşturulur ve taraflara incelenmesi için okutulur. İşveren ve tedarikçi bir sorun görmezse imzalar atılır ve yürürlüğe girer. Bu sayede rahatça iş makinesi kiralamanızı yapmış olursunuz.

2022 Kiralık İş Makinesi Fiyatları Nelerdir?

Aslında en çok aranan ve merak edilen konulardan biri de iş makinelerinin kiralama fiyatlarıdır. Çünkü iş makinesi satın almak düşünülenden daha zor ve masraflı bir iştir. Bu yüzden insanlar iş makinesi kiralama konusunda oldukça meraklıdır. Bu noktada kiralama sayfalarına girmeden önce yapmanız gereken hangi iş makinesi ihtiyacınız olduğunu bilmektir. Çünkü her bir iş makinesi kendi içinde farklı donanımlardan oluşur. İş makineleri için tek bir fiyat vermek imkânsızdır. Piyasada oldukça fazla fiyat listesi vardır. Bu da her iş makinesine göre de değişiklik göstermektedir. Bu noktada belirleyici olan şeyler ise kiralamak istediğiniz iş makinesinin markası, modeli, kullanım aranı ve donanımlarına bağlı olarak fiyatlar çeşitlenebilir. Özellikle konu forklift iş makinesi kiralama olunca masraf ve kiralama bedelleri de o denli artmaktadır.