Konut Alım- Satım İşlemleri Nelerdir?

Konut Alım- Satım İşlemleri Nelerdir?

Son dönemlerde evleri piyasasının yükselmesi ile birlikte aslında konut alım ve satışlarda da o kadar hareketlilik oldu. Kimi evini satışa çıkarırken kimi de yükselen fiyatlara rağmen ev almaya ve bu konuda bir yatırım yapmaya başladı. Tabi ki bu işlemler göründüğü kadar kolay işlemler değil. Bunlarında bazı gereklilikleri var. Gayrimenkul alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilmek için alıcı ve satıcının yerine getirmesi bazı görevler ve gerekli belgeler var. Ancak bu belgeler tam anlamıyla hazır olduğunda işlemlerinizi hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gayrimenkul satış işlemlerini gerçekleştirebilmek için hem alıcının hem de satıcının bazı görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Ev alım ve satım işlemlerini yapacak olanların tapu devrini yapabilmeleri için bazı belgeleri önceden hazırlamaları ve öyle Tapu Müdürlüğüne gitmeleri gerekir. Bu da hazırlanması gereken belgeleri bilmeyi ve hazır bir şekilde gidilmesi gerektiğinin önemini vurguluyor. Satışı yapılacak olan evin kimin adına satıldığı da bu evrakların hazırlanmasında bazı değişikliklere sebep olabiliyor. Hadi gelin birlikte ev satışı için yapılması gereken adımları inceleyelim.

1-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden randevu almak.

Ev satış işlemlerinde ilk yapmanız gereken şey tabi ki de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden TAPU randevusu alınması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken şey ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden ya da Alo 181 numaralı hattı arayarak randevu talep edebilirsiniz. Bu işlemi birkaç gün öncesinden ayarlamak oldukça önemlidir. Yoksa işlemleriniz biraz ertelenebilir ya da sorun çıkabilir.

2- Ev Satışı için Gerekli Belgeleri Hazırlamak

Konut satış işlemi gerçekleştirirken gayrimenkul sahibinin ve alıcının önceden randevu alınan Tapu Müdürlüğüne gerekli evrakları hazır şekilde başvurmaları gerekir. Bunun aksi bir durumda maalesef ki randevunuz başarılı geçmeyecektir. Çünkü devlet kurumları bu gibi konularda oldukça net davranır. Bunun dışında bilmeniz gereken diğer şey ise ev satışı sırasında gerekli belgeler satıcı ve alıcı için farklılık gösterir. Bu belgeleri teslim edecek olan gayrimenkul sahibi ya da alıcı okuma yazma bilmiyorsa; kendileri ile aynı soyadını taşımayan iki şahit ile tapuya gitmeleri gerekmektedir. Bu da unutulmaması gereken bilgilerden biridir.

3- Tapu Harcı Ödemesi Yapılmalı

Bilindiği gibi devir-teslim işlemi öncesinde, alıcı ve satıcının ödemekle yükümlü olduğu tapu harcı bedeli bulunur. Bu ücret gayrimenkul satış fiyatı üzerinden hesaplanan harç ücreti, satışın gerçekleştiği bölgenin vergi dairesine ödenir. Ödemeniz gereken ücreti merak ediyorsanız eğer Gelir İdaresi Başkanlığı Tapu ve Kadastro Harcı Sorgulama yaparak ödenmesi gereken miktarı öğrenebilirsiniz. Ayrıca ödemenizi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ev Satışı Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ev satışı yapılırken hazırlanması gereken birçok belge vardır. Bu belgeler ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Tapu işlemleri için gerekli evraklar ; evi alan ve evi satan arasında değişiklik gösterir. Bunun için ikiye ayırabiliriz belgeleri;

 

● Evi satacak olan gayrimenkul sahibinin hazırlaması gereken evraklar:

 

-Satışı yapacak olan kişinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,

 

-Son bir ayda çekilmiş güncel 1 adet biyometrik fotoğraf,

 

-Satışı yapılacak olan evin tapusunun aslı ve fotokopisi,

 

-Emlak vergisi rayiç bedeli belgesi (Belediyelerden alınabilir bir belgedir),

 

-Gayrimenkulün vergi yoktur belgesi,

 

-Zorunlu deprem sigortası belgesi.

 

● Alıcının hazırlaması gereken evraklar:

 

-Alıcının nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,

 

-Son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf,

 

Bu belgeler dışında eğer ki sizin yerinize bu satış ve alım işleminde vekilleriniz olacak ise Noter onaylı Vekaletname gereklidir. Aksi halde işleminiz olumlu bir şekilde sonuçlanmaz. Eğer belgelerde eksiklik ya da yanlışlık varsa, belgeler tamamlandıktan sonra tekrar randevu ile başvuru yapılabilir. Bu yüzden işlemlerinize başlamadan önce belgelerinizin tam olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde işlemleriniz aksayacak ve en baştan tekrardan başlamanız gerekecektir.

2022 Güncel Tapu Masrafları Ne Kadar?

Ev alım ve satım işlemlerinde en çok merak edilen sorulardan biri de tapu devri sırasında ortaya çıkan Tapu masraflarını kim ödediğine dair sorulan sorulardır. Bu sorusunun cevabı ise şu şekilde belirlenmiştir. Aslında ödemesi gereken tapu masrafları hem alıcı, hem satıcıya aittir. Tapu masrafı hesaplanması harç ücreti satış fiyatı üzerinden hesaplanır ve iki taraf ortak olarak öder. 2022 yılı harç ücreti oranı %2 alıcı, %2 satıcı olmak üzere satış fiyatının %4’ü olarak belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse tapuda 300.000 Türk Lirası olarak beyan edilen bir ev için; 6.000 TL alıcı, 6.000 TL satıcı olacak şekilde 12.000 TL tapu masrafı alınır. Tapu masrafı ödemelerinde de birçok hile ve sahtekarlığa başvurulmaktadır. Bu konuda iş yapacağınız kişileri iyi seçmeniz gerekmektedir. Taşınmazın satış değerinin daha az gösterilmesi ve buna bağlı olarak düşük tutarda tapu harcı ödendiğinin tespit edilmesi durumunda taraflara cezai işlem uygulanır. Bu cezai işlem ödeyeceğiniz paradan çok daha fazlasıdır.