BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız?

Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız?

Yaz aylarında arabalardaki en büyük sıkıntı aracın içindeki sıcaklık olmakta. Bu yüzden araca ilk bindiğinizde aklınıza ilk gelen şey ise klimayı açmak. Fakat daha önceki yazımızda klimaların göründüğünden daha zararlı olduğunu ve sağlık açısından birçok probleme yol açtığını sizlere söylemiştik. Bunun için aklınıza ilk gelen klimayı konusunda da birçok şey yapmanız gerekmektedir. Bu noktada aracınızı serinletecek farklı çözümlere de ihtiyacınız var. Gelin hep birlikte sıcak aylarda aracınızı serin tutmak için ne yapmalısınız bir bakalım.

Aracınızı serin tutmak sadece yaz aylarında istenilen bir durum değil. Araç belli bir saat boyunca kapalı olduğu için araç içerisinde hava almama durumu vardır. Bu yüzden de ilk araca bindiğinizde arabanızın havadar olmasını isterseniz. Bu sadece anlık rahatlama bazında değil, ilk bindiğimizdeki o konfor ve temizliği yeniden hissetmek düşüncesini yeniden canlandırmak diyebiliriz aslında. Zaten genellikle kişiler araçlarının her yerde ve her yolculukta şüphesiz konforlu ve temiz olmasını ister. Bu yüzden de araç bakımına oldukça özen gösterirler. Bu noktada aracınız için yapmanız gereken bazı adımlar mevcuttur. Bu sayede hem daha konforlu hem de kullanım açısından daha kullanışlı bir araç elde edersiniz. Bu sayede araç sahipleri kullanım esnasında her türlü hava koşullarında aynı efektif önlemler ile hem aracın sağlığına hem de kişisel sağlığın korunması ve dengeli bir seyir konfor amaçlamaktadır. Gelin hep birlikte araç havalandırması için farklı adımları görelim.

1.Klima Bakımınızı Aksatmadan Düzenli Bir Şekilde Yapmaya Özen Gösterin!

Sadece yolculukta değil, her koşulda araç içerisinde klimayı az da olsa çalıştırmaktasınız. Kışın da yazında klima araç için olmazsa olmaz konumda. Bu noktada aracınızı havalandıran temel şey klima olarak düşünebilirsiniz. Bu noktada her zaman ya da yolculuk öncesi yapılacak kontrollerden bir tanesi ise klima hızının normal olup olmaması ve bakımının yapılmasıdır. Sezon başladığı zaman sıcaklıklar istemediğimiz bazı olumsuzluklara sebep olabilir ya da tam tersi kışın klimanızda olumsuzluklar olabilir. Bunun başında; bunaltıcı ve buz gibi ortamlar olmasıdır. Araç içerisinde vücut metabolizma hızının en düşük olduğu anda vücudumuz ortam sıcaklığından çabuk etki altına girebilmektedir, bu yüzden klima soğutma ve ısıtma değerlerinin normal olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Bu yüzden klimanızın bakımını düzenli bir şekilde yapmanız bu noktada önemlidir. Ayrıca klima ile ilgili bazı sağlık sorunlarını da daha önceki yazımızda sizler için inceledik. Yazıyı baz alarak klimayı ne şekilde kullanmanız gerektiğine de oldukça dikkat etmenizi öneririz.

2.Camlara Ufak Dereceli Film Yaptırarak Sıcağın İçeri Girmesini Engelleyebilirsiniz!

Güneş ışıkları sandığımızdan daha fazla araçları ısıtmaktadır. Araba çalışmadığı zaman, gölgede olsa bile aracın ne kadar ısındığını görebilirsiniz. Bu noktada yardımınıza koşacak şey ise cam filmleri. Cam filmleri, araçlarda estetik görünüm kazandırmanın yanı sıra dışarıdan gelebilecek zararlı ışınları engelleyerek araç içerisinde sıcaklık dengesini sağlar. Bu yüzden de az da olsa içerinin daha geç ısınmasını sağlar. Çoğunlukla ön camda film yaptırmak isteyen müşterilerimiz bu amaçla talepleri artmaktadır. Zaten trafikte de bunu çokça görebilirsiniz. Dediğimiz gibi cam filmleri; araçta hem estetiklik hem de koruma sağlar. Tabi bu noktada araca takılacak cam filmi markasının da birçok yönden önemi vardır. Bazı markalarda malzemenin türüne ve dayanım oranlarına göre; koyu tondan açık tona 4 ile 6 farklı numara seçenekleri ile genellikle yasal olarak öngörülen 2 - 2.5 numaralı filmler tercih edilebilir. Zaten çok koyu cam filmleri ülkemizde yasaktır. Ufak dereceli cam filmleri hem araç içinde mahremiyet sağlar hem de izolasyon sağlayarak araç içinde güneş ışınlarının nüfuz etmesini engeller. Bu sayede klima dışında bir çözüm ile aracınızı sıcaklardan koruyabilirsiniz.

3.Aracınızı Uzun Süreli Park Halinde Bırakacaksanız Eğer Branda Kullanabilirsiniz!

Araç ekipmanlarının da araç içerisinde oldukça büyük faydaları olacaktır. Özellikle yazın kalabalık yerlerde gölge park alanları bulmak zor olabilir. Bu yüzden de yanınızda her zaman gölge için bir şeyler bulundurmanız gerekmektedir. Diğer yandan otomobillerimizin; bazı kişisel nedenlerden dolayı trafiğe çıkarmak istemediğimiz zamanlar da olur. Bu durumda aracınızı kapalı, rutubetsiz ve serin bir yerde park edilmesi performans olarak ve estetiksel olarak muhafaza edilmesini sağlayacaktır. Bu gibi durumlarda araç içi ve araç yüzeyinde tozlanmaları engellemek için branda kullanımına özen gösterilmesinde fayda vardır. Bu hem aracınızı serin tutar hem de konforunuzu bozmaz. Diğer yandan piyasada çok fazla branda çeşidi ve modeli vardır. Bu noktada seçici olmanızda fayda var. Bu yüzden aracınız için tercih edebileceğiniz branda tipleri; şeffaf, polyester veya su geçirmez malzemelerden yapılmış, aracın ölçülerinden 5-10 cm esneyebilen bir uzunlukta olmalıdır. Aksi halde istediğiniz verimi maalesef ki brandadan alamazsınız.

4.Trafınızda Seyir Halindeyken Araç İçi Sirkülasyon Yapabilirsiniz!

Havasızlık bir araç için ve kişiler için belli bir noktada çok bunaltıcı olabiliyor. Bu yüzden de aracınıza hava girmesi için bir çok çözüm önerisi arıyor ya da araştırıyor olabilirsiniz. Bu noktada diğer bir alternatif çözüm ise araç içi sirkülasyon. Aracınızla yolculuk halinde, hava değişimi için sürekli olarak cam açıp ya da klima kullanımı sürekli ihtiyaç duyulan durumlardan biridir. Bu nokta aracınız için; kişisel sağlık ve çalışma performans dengesini koruyarak kullanımınız için de oldukça önemlidir. Peki bunu nasıl iki farklı şekilde yapabilirsiniz onu görelim. Bunlardan biri bahsettiğimiz araç içi sirkülasyon. Araç içi sirkülasyonunda bilmeniz gereken şey araçlardan araçlara değişik çalışma prensipleri bulunuyor. Otomatik (dijital) sistemli klima düğmesi yardımı ile birçok üst seviye araçlarda ortamdaki karbondioksit seviyesi sıfıra düşene kadar sirkülasyon yapılarak otomatik devre dışı kalmasını sağlar. Bu sayede aracınızda konforlu ve en iyi performansı yakalayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise manuel araçlar için geçerlidir. Manuel kullanılan sistemlerde ise; kendiliğinden devre dışı olma özelliği olmadığından kısa süreli ve aralıklarla camların karşılıklı açılması yardımı ile birçok üst seviye araçlarda ortamdaki karbondioksit seviyesinin azaltılması öngörülür. Bu nedenle bu tür sirkülasyonda; rüzgar çarpması, havale vs. durumları için aracınızı düşük hızlar ile seyrini tavsiye ederiz. Bu konuda da klimadaki gibi dikkatli olmanız gerekmektedir.

Diğer yandan bu sistemler ile ilgili bilgilendirme yapmakta fayda var. Özellikle de  hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz günlerinde; yapmanız gereken ilk şey tabi ki klimanız yardımı ile araç içi sirkülasyon modunu kullanmaktır. Fakat bunun için en fazla 30 dakika kullanmakta fayda vardır. Bu süreden sonra sağlığınız açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ardından yapmanız gereken şey ise aralıklarla 2’şer dakika boyunca camları karşılıklı açabilirsiniz. Böylece hava içeriye girecektir ve bu da araç içi hava sirkülasyonuna neden olacaktır.

Diğer yandan hava sıcaklığının düşük olduğu kış günlerinde ise; yapmanız gereken ilk şey tabi ki önce camları karşılıklı olarak 1 ya da 1.5 dakika boyunca yarım olarak açmaktır. Ardından ise yapmanız gereken sirkülasyon modunu kullanabilirsiniz. Fakat bunun için de en fazla 10 dakika kullanmanız gerekmektedir. Bu durum yukarıda da bahsettiğimiz gibi sağlığınız açısından sizlere sıkıntı çıkartabilir. Son olarak ise ortam sıcaklığına bağlı olarak kırmızı fanda (klima) çalışmasına özen göstererek hava sirkülasyonu sağlayabilirsiniz.