BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir?

Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir?

Günümüzde araçların teknoloji ile yarışını biliyoruz. Tabi bunun en temel sebeplerinden biri de trafikte sürücünün güvenliği ve konforu olmakta. Tüm araçlar bu şekilde tasarlanmakta. Gün geçtikçe araçlardaki teknolojik gelişmeleri de yok saymamız yanlış olur. Bu teknolojik gelişmeler ile araçların değer kazandırılması çalışmalarının devam ettirilmektedir. Araç kullanıcılarının zamanla bunun ayrımı ve düşüncesini benimsediğini de son dönemde oldukça kolay görebiliyoruz. Özellikle kullanıcılar bu isteklerini ilk olarak kiralık araçlarda denemektedir. Ardından da araç alım satımında bu noktaya oldukça önem vermektedirler. Bilindiği üzere araçlarda kullanıcıların güvenliği, konforu ve araç performansı için belirlenmiş temel 5 farklı yardımcı sistemi vardır. Peki nedir bu hayatınızı kolaylaştıracak yardımcı sürüş sistemleri gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Kör Nokta Uyarı Sistemi (Blind Spot System)

Trafikte seyir esnasında yola olan odaklanmanız tam olmalıdır. Çünkü trafikte her an her şey olabilir. Bu yüzden de odak en büyük etkenlerden biridir. Bu nedenle bazı durumlarda; konsantre bozan çeşitli durumlar ve dikkati dağıtabilecek uyarıcı işaretlere maruz kalınması da yol güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bu tehlikelerden en önemlilerinden biri de kör nokta ya da bölgede kalan fark edilmesi güç engellerdir. Bunlar sizin ve çevreniz için risk oluşturabilir. Bu yüzden teknoloji bu konuda bazı araç içi uygulamalar yapmıştır. Bunlardan biri de Blind Spot System olarak bilinen sistem. Bu sistemin bir diğer adı ile Kör nokta uyarı sistemidir. Kör nokta uyarı sistemi, araçlarda genellikle dikiz aynanın alt köşelerinde bulunan 2 adet alıcı sensörler ilgili aracın durum ve lokasyon takibini kullanıcıya bildirerek görünmeyen tehlikelere karşı sizleri uyarır. Bu sayede sizler de güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz. Peki nedir bu Kör Nokta Uyarı sistemi? Bu sistemin esas temel amacı araç kullanım anında milisaniyelerde kullanıcıya bilgi vermek ve olası tehlikelere anlık müdahale edebilmektir. Diğer yandan bu sistemin diğer bir güzelliği de sensör yalnızca seyir halinde kör noktada olan yakın engelleri algılamakla kalmıyor, park halindeki aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için kontrollü olarak engel takibi yaparak algılama sağlıyor. Öte yandan sistemin diğer önemli bir şeyi ise sistem tüm bu işlevleri gerçekleştirirken bir diğer yardımcı sistem olan Şerit Takip Sistemi ile koordineli bir şekilde çalışıyor. Bu sayede ultra güvenlik sistemi ile yola çıkabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, bu iki sistem arasında birimler arası iletişim, Merkezi Kontrol Birimi (ECU) aracılığı ile sağlanıyor.

2. Acil Fren Asistanı (EBA)

Trafikte en önemli şeylerden biri de frenleme. Bu sistem ile neredeyse birçok kaza gün içinde atlatılıyor. Diğer yandan yardımcı sürücü sistemlerinde de bu sistem oldukça popüler. Aslında Fren Destek Sistemi demek de bu sistem için yanlış olmaz. Bunun sebebi ise tek bir ortak görevi olan fren sistemini düzene ve kontrole alabilmektir. EBA Sistemi, BAS (Brake Assist System) ile neredeyse birebir aynı çalışma prensibine sahiptir. Diğer yandan kafanızın karışmaması adına söyleyeceğimiz şeylerden biri de EBA (Acil Fren Asistanı), genel olarak tüm motorlu araçlarda bilinen küresel bir kavram olsa da BAS sistemi ise ESP tarafından kontrol edilen bir sistemdir. Bu sisteme göre amaç, araçtaki kullanıcı fren pedalına panikle hızla basması sonucu fren destek sistemi oluşan basıncı aniden yükselterek frenleme kuvvetini maksimum değere çıkarır. Buna göre ABS sistemi; tekerlerin kayma durumunda karşı basıncı dengelemesi ile patinajı engelleyerek hızlı bir şekilde etkin frenlemeyi sağlar. Kontrollü frenlemeyi amaçlayan “Fren Destek Sistemi” ne yardımcı bu sisteme Acil Fren Asistanı adı verilir. Bu sayede oldukça rahat ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Peki Acil Fren Asistanı hangi durumlarda devreye girmektedir?

Acil Durum Asistanı;

  • Bir çocuk veya hastanın aniden yola atlaması veya geçişi,
  • Yol veya Tepede karşılaşılan ani bir tümsek veya çukurlu zeminde,
  • Çarpışma anında trafiğin yoğun olduğu kör noktalı alanlarda,
  • Enkaz ve karşılaşılan büyük dereceli nesnelerle karşılaşıldığında,
  • Tehlikeli virajlarda ve şerit değişim durumlarında devreye girmektedir.

3.    Trafik Asistanı (Navigasyon-GPS)

Trafikte en önemli şeylerden biri de navigasyon sistemidir. Aslında bunun ismi Trafik Asistanıdır. Bu sistem ile, yolculuk esnasında rota ve seyir bilgilerinizin gösterildiği güzergah, güzergah mesafesi, yakıt durumu, yol dinamiği durumları bilgi ekranı yardımı ile kullanıcıya bilgi sağlar. Bu da sizin araç ile ilgili bilgili olmanızı ve ne yapmanız gerektiği konusunda sizlere oldukça büyük yardımı olacak bir sistemdir.  

4.    Adaptif Hız Kontrolcüsü (ACC)

Son dönemlerde en popüler şeylerden biri de Adaptif Hız Kontrolcüsü olarak bilinen sistemdir. Bu sistemin kısa adı ACC sistemi diye geçer. Aslında ACC sistemi, Cruise Control çalışma mantığına oldukça fazla benzemektedir. Genel olarak hız sabitleyici olarak bilinse de yalnızca sabit hızda seyri sağlanmamakla birlikte bazı yardımcı sistemler ile birlikte çalışmaktadır. Ancak bu sistemler vasıtasıyla; aracın yoldaki seyrinde ani hız ve frenleme yapmaya engel olabilirsiniz. Diğer yandan fren sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yol durumuna göre aracın hızını ve şerit takibini yapabilmesini sağlar. Bu noktada oldukça büyük yardımı dokunur. Peki bu Adaptif Hız kontrolcüsünün amacı ne? Bu sistemin amacı aslında aracın seyri esnasındaki konum ve hız sensörleri bir arada çalıştırmak ve öndeki araç ile güvenli takip mesafesi bırakarak ilerlemesini sağlamaktır. Bu sistemler radar ve lazer algılayıcıları yardımı ile öndeki araca yaklaşıldığında yumuşak bir frenleme yaparlar ve hız ve mesafe korunmasını öncelikli olarak gerçekleştirirler. Bu durumda kazaların yaşanmasını engeller. Bu sistem diğer sistemlerden farklı olarak şu an en popüler olan sistemdir. Öyle ki sistemin gelecekte akıllı otomobillerin en önemli bileşeni olarak gösterilmesi durumu vardır. Bunun yanı sıra sürücü ve araçtan kaynaklı olası hataların ve kazaların önüne geçebilmesi kullanıcıların, en önemli tercih sebebi olan yardımcı bir sistemdir.

Son olarak bu sistem ile ilgili bahsetmek istediğimiz şeylerden biri de Adaptive Cruise Control sistemdir. Bu sistem uyarlanabilir ve kontrol edilebilir sistemlerden biri olarak bilinir. Fakat Adaptive Cruise Control, kullanıcı için tam anlamıyla yol seyrinde hakimiyet sağlamaz. Bu sistemin sürücüye asistanlık yapması durumu ani frenleme ve hızlanmadan kaçınmasına ve bu sayede araçta maksimum performans ve minimum yakıt tüketiminin sağlanmasına imkan tanır.

5.    Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)

Trafikte çok yardımcı olacağını düşünmediğiniz fakat aslında oldukça yararlı olan bir sistemden bahsetmek istiyoruz. Bu sistem de Çekiş Kontrol Sistemi. Genellikle uzun ve bozuk yollarda aracın motorun ABS’nin epey bir zorlandığını ve algılamakta bazen güçlük çektiğini söyleyebiliriz. Bu noktada bu sisteme yardımcı olacak bir sistem olmalı. Peki bu hangi sistem olabilir? Bu yüzden ABS’nin temel çalışma potansiyeline yardımcı olabilecek sistemlerden biri olan Çekiş Kontrol Sistemidir. Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) ’nin esas amacı, yol seyri boyunca fren sistemini aktif tutmaktır. Yine aynı şekilde durum ne olursa olsun aracın yol hakimiyetinin ve frene bağlı olarak gerçekleşen süspansiyonlarla sarsıntılara engel olmaktır. Bu sistem özellikle de son yıllarda oldukça popülerdir. Öyle ki özellikle de ülkemizde de gelen veya üretilen araç modellerinde TCS’nin gelişimi için çeşitli test ve uygulamalar yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise araç içerisinde bilinçsizce trafiğe çıkılmasından kaynaklanan kazalar ve bunların oluşturduğu hasarlardır. Bu noktada trafikte hataya yer yoktur. Bu yüzden de teknolojinin gelişimi ile trafikte en az kazanın oluşumu hedeflenmektedir. Bu noktada yeni araç alacak kişiler ya da araç kiralayacak kişiler son model araçlar ile bu teknolojileri deneyimleyebilirler. Bu sistemler tamamıyla sürücülerin güvenliğini hedeflemektedir. Diğer yandan da araçlardaki konforun artmasına imkan tanır. Bu noktada araç alırken bu sistemleri de sormak ve buna göre bir araç almak oldukça önemlidir. Bu durum sizin ve çevrenizin güvenliğini sağlar. Aynı şekilde araç almadan önce bu tarzdaki sistemlere sahip araçları kiralamak da aynı şekilde yardımcı sürücü sistemlerini tanımanıza imkan sağlar.