BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir?

Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir?

Ülkemizde araç kullanımı oldukça yoğundur. Bunun sonucunda tabi ki de bazı kontroller ve uygulamalar ile bu nizam sağlanmaktadır. Bu noktada en çok yapılan uygulamalardan biri de belirli periyotlarla yapılan ve bunu yapan da yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından araç muayenesine girmesi zorunludur. Araç muayenesi bir aracın trafiğe hazır olup olmadığını belirler. Eğer ki trafiğe uygun olmayan araç trafikte olursa tabi ki can güvenliği noktasında hem sürücü hem de çevre bu durumdan etkilenecektir. Bu uygulamaya göre kusurlu sayılan araçların trafiğe çıkması yasaktır ve bir sonraki muayeneye kadar trafikten men edilir. Bu noktada aracınız için muayene şarttır. Aracınız belirli şartları yerine getirdiği taktirde trafikte olacaktır. Bu noktada araç muayenesi üçe ayrılmaktadır. Bunlar; kusursuz araç, hafif kusurlu araç ve ağır kusurlu olarak ayrılmaktadır. Peki araç muayenesindeki bu üç sınıflandırma ne demektir?  

2022 Güncel Araç Muayene Hafif Kusurlar Listesi Nedir?

Araç kusur durumları bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Bu yüzden güncel olanı takip etmek önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi muayene üç sonuç ile sizlere ulaşabilir. Bunların ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Buna göre kusursuz araç demek aslında muayeneden geçmiş araç anlamına gelir. Bu da aracın trafiğe sıkmasından herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Diğer bir kategori ise hafif kusurlu araç olmaktadır. Buna göre aracınız yine muayenede geçer raporu alır ve trafiğe sıkmasında herhangi bir engel yoktur. Son kategori ise ağır kusurlu araç olmaktadır. Buna göre araç muayeneden geçer raporu alamaz ve trafikten de men edilir.

Bu noktada en çok merak edilen sorulardan biri de hafif kusurlu araç nedir sorusu olmaktadır. Hafif kusurlu araçlar trafiğe çıkabilirler bu yüzden aşağıdaki kusur listesine göre bir planlama yapabilirsiniz. Buna göre 2022 güncel liste şu şekildedir;

Fren sürtünme değeri

El Freninin Yavaş İşlem Yapıyor olması

Frenin Uygunsuz Monte Edilmiş olması

Fren Telleri

Orta Fren Boruları

Orta – Sağ – Sol Arka Fren Hortumları

Daimi Fren Sistemi

Kompresör Süresi

Pedal

Ön Fren Boruları

Arka Fren Boruları

Fren Hortumları

Enerji Deposu

Fren Kuvvetlendirici

El Fren Kolu Çekme

Toz Körükleri

Silindir Kursu

Fren Silindiri

Havalı Frenler

Mekanik Freni Sistemi

Kontrol bağlantı Uçları

Frenlerin Serbestliği

Yay Kurmalı El Fren Sistemi

Direksiyon, Görüş alanı

Dikiz Aynası

Camlar

Aydınlatma,

Kısa Huzmeli Far

Park Lambası

Geri Vites Lambası

Dörtlü İkaz Sistemi

Elektrik Kabloları

Hafif Kusurlu Araçların Trafiğe Çıkması Bir Sorun Mudur?

Aracınızın muayene zamanı geldiğinde mutlaka bu işlemi yaptırmalısınız. Bu durum aksi halde oldukça kötü sonuçlara neden olabilir. Bunlardan en büyüğü ise can kayıplarıdır. Eğer ki muayene yaptırdınız ve muayene sonucunda aracınız hafif kusurlu sayılan araç olarak çıktı. Bu noktada endişelenmenize gerek yok. Aracınız hafif kusurlu olarak kategoriye girer ve aracınız trafiğe rahatlıkla çıkabilir. Fakat bu noktada aracınızın hafif kusurları olduğunu bilmeniz ve buna göre davranmanız gerekmektedir. Çünkü hafif kusurlu demek tamamen kusursuz anlamına gelmez. Bu kusurlarında zaman içerisinde büyük sorunları beraberinde getireceği unutmamalısınız. Bunun için hafif kusurla araçların belirli bir süre içerisinde onarılması önerilmektedir.

Güncel 2022 Yılı Araç Muayenesi Sırasında Aracınızda Olması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Araç muayenesinde birçok adım vardır. Aracınız bu adımları geçtikte sonuca ulaşabilirsiniz. Bu noktada kişilerin genellikle en zorlandığı konu araç ekipmanları konusudur. Unutmayınız ki araç muayenesi sırasında ve sonrasında aracınızda bazı ekipmanları olması zorunludur. Aracınızda bulunması gereken ekipman listesini sizler için hazırladık buna göre eksiklerinizi görebilir ve muayeneden önce tamamlayabilirsiniz. Buna göre ekipman listesi şu şekildedir;

İlk Yardım Çantası (İçinde bütün ekipmanlarının olması gerekiyor aksi halde sorun yaşayabilirsiniz)

Üçgen Reflektör (Bütün araçlarda – motosiklet ve motorlu bisikletler – 2 tane olmalıdır. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.)

Yangın Söndürme Cihazı

Stepne

Bu noktada en merak edilen şeylerden biri de ticari ve araç gibi ticari anlamı olan araçlar içim muayene kısmıdır. Eğer muayene olacak olan araç taksi ise buna özel eşyaların araç içerisinde olması gerekmektedir. Bu noktada önemli şeyler şunlardır, taksi levhası, taksimetre ve iç aydınlatma lambasının olması zorunludur. Eğer muayene olacak araç otobüs ise iç aydınlatma lambası, kırma çekici ve tekerlek takozunun bulunması zorunlu ekipmanlardandır.

2022 Güncel Araç Muayenesi Sırasında Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Araç muayenesi öncelikle hazırlıklı olunması gereken bir işlemdir. Bu noktada bazı belgelerinde tam olması gerekmektedir. Buna göre araç muayenesi gereken belge ve evrakları yanınızda hazır bulundurmanız gerekmektedir. Bu evrak ve belgeleri sizler için derledik. Bu belgelere bakarak eksik olan belgenizi tamamlayabilirsiniz. Buna göre gerekli olan evrak listesi ise şu şekildedir;

Ruhsat

Aracın Ceza ya da Vergi Borcunun Olmaması

Trafik Sigortası

Egzoz Gazı Ölçümü

Bu bahsettiğimiz şeylerden birinin eksik olması oldukça büyük soruna neden olacaktır. Bu yüzden araç muayenesi öncesi gerekli evrakları ve malzemeleri kontrol etmek ve ona göre eksikleri bilmek oldukça önemlidir. Ardından aracınızı muayeneye sokabilir ve gerekli sonucu olarak trafiğe çıkabilirsiniz.