BLOG

Araç Lastiklerinin Raf Ömrü Ne Kadardır? 2. El Elektrikli Araç Satın Almak Mantıklı Mı? 2. El Tekne Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2022 Güncel Trafik Cezaları Nelerdir? 2022 Kayıp Ehliyet İşlemleri Araba Satış İşlemlerinde Para Transferi Araç İçin Jant Seçimi Nasıl Olmalıdır? Araç Kaporası Nedir ve Ne Kadar Olmalıdır? Araç Klimasının Zararları Var Mıdır? Araç Muayenesi Nedir? Araç Muayenesinde Hafif Kusur Ne Anlama Gelir? Aracıma LPG Sistemi Taktırabilir Miyim? Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim? Aracınızı Serin Tutmak İçin Ne Yapmalısınız? Araçlarda Yük Endeksi Ne Anlama Gelmektedir? Arsa Alım ve Satım İşlemleri Banka Araç Kredileri Çarpışma Önleme Sistemi Nedir? Deniz Araçları Ehliyet Randevusu Nasıl Alınmaktadır? Ehliyet Yenileme İşlemleri Nelerdir? El Konulan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir? Elektrikli Araçların Gelişimi Emlak Beyannamesi Hakkında Günümüzde En Az Yakan Araçlar Hangileridir? Hayatınızı Kolaylaştıracak Yardımcı Sürücü Sistemleri Nelerdir? Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Hızlı Araç Satmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir? İkinci El Araç Alım Satım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? İkinci El Ekspertiz ve Gereklilikleri İş Makinesi Nedir? İş Yeri Alım - Satım işlemleri Nelerdir? İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatında Süre 31.07.2021 Jant Tamiri Nasıl Olur? Kaptanlık Belgesi Nasıl Alınır? Kaza Halinde Yapılması Gerekenler Nelerdir? Kış Lastiği mi Dört Mevsim Lastik mi Daha Mantıklı? Konut Alım - Satım İşlemleri Nelerdir? Lastik Tipleri Nelerdir? Motorlu Taşıt Vergisi Nedir? Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? ÖTV Dilimleri ve Güncel ÖTV İndirim Oranları Satılık Aracın Piyasa Değeri Nasıl Belirlenir? Şerit Takip ve Şeritte Tutma Asistanı Nedir ve Ne İşe Yarar? Taşıt Kredisi Devam Eden Aracımı Satabilir Miyim? Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları Nelerdir? Tramer Sorgusu Nedir ve Nereden Yapılır? Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Vites Küçültmek Ne İşe Yarar? Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir? Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Yakıt Uyarı Işığı Yanması Sonrası Araç Ne Kadar Yol Gidebilir? Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nöbetçi̇ Noter Sorgulama, Nöbetçi noterler Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi! İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır? İkinci El Otomobilde KDV Düzenlemesi Resmi Tebliğ !!! Konut Kredisi Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir? Hasarsızlık İndirimi Nedir? Nasıl Kullanılır? İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim?

Aracımın İpoteği Var İse Nasıl Kaldırabilirim?

Araçlar ile ilgili olan en önemli konulardan biri de araç ipoteğidir. Öyle ki oldukça sıkıntılı bir durum olan bu tanım sizlere sıkıntılar yaşatabilir. Bu konuda bazı yapmanız gereken adımlar vardır. Gelin hep birlikte araç ipoteği ile ilgili bu adımları öğrenelim.

İpotek kelimesi ilk olarak ağzımıza zor gelse de aslında her alanda sıklıkla karşılaşacağımız bir konudur. Öncelikle bilmeniz gereken şey ise nedir bu araç ipoteği. İpotek kelimesi Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Kelimenin anlamı ise Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlüğü’nde “Borcun ödeneceğine ilişkin, borçlunun alacaklıya bir taşınmazı güvence olarak göstermesi” şeklinde tanımlanır. Kısacası aracınız, borcunuza karşılık olarak ipoteklenir. Böylece bir güven ortamı sağlamış olursunuz. Bu noktada en çok merak edilen konulardan biri de araçlara neden ipotek konulduğudur. Bu durumu biraz detaylı incelediğinizde aslında çoğunlukla araçlara genellikle banka kredisi nedeniyle ipotek konur. Özellikle taşıt kredisi ile aldığınız aracınız banka tarafından ipoteklenebilir ve borç bitene kadar da bu ipotek kaldırılmaz. Ayrıca ipotek durumuna finans kuruluşları ya da şirketler ile yapacağınız anlaşmalar nedeniyle de aracınıza ipotek uygulanabilir. Her ne kadar aracınız ipoteklense de bu borcu kapatma imkanınızda vardır.

Aracımın İpotek Borcunu Nasıl Kapatabilirim?

Araç ipoteği konusunda en çok araştırılan şeylerden biri de araç ipoteğinin nasıl kaldırılacağıdır. Bunun için yapmanız gereken şey çok basittir. Aracınızın ipoteğini kaldırabilmeniz için ipoteğe konu olan borcu ödemeniz gerekir. Bu ödemeyi nakit yapabileceğiniz gibi elinizde nakit bulunmuyorsa kredi çekerek de ipotek borcunu kapatabilirsiniz. Bu sayede ipotek borcunu kapatabilirsiniz. Diğer yandan ipoteği kaldırmanızda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda araç sahipleri ne yapacağınız bilemez. Bu noktada aracın haczinin kaldırılıp kaldırılmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Öncelikle bunun nedenini bilmelisiniz. Zaman zaman ipotek ya da haczin kaldırılması gibi işlemler, noterlere çeşitli gecikmelerle yansımaktadır. Eğer bunu biliyorsanız ve araç satışı yapmayı hedefliyorsanız bu noktada yapmanız gereken şey satış işleminden önce araç borç sorgulama işleminin yapılması yerinde olacaktır. Haczin kaldırılıp kaldırılmadığını anlamak için en iyi çözüm yolu ise e-Devlet üzerinden Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama işlemini uygulamaktır. Bu sayede kontroller yapabilirsiniz.

Arabamın İpoteği Kaldırılmadan Satış Yapabilir miyim?

Araç ipoteği konusunda en çok merak edilen şeylerden biri de araç satışını ne kadar etkilediği durumdur. Çünkü aracını satmak isteyen kişiler bu durumu iyice bilerek araçlarını satışa çıkarmalıdır. Aksi halde alıcıda satıcıda sıkıntılar yaşayabilir. Bu noktada bilmeniz gereken arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamaz. Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan borcu ödemeniz gerekir. Eğer bu noktada endişeleriniz var ise dediğimiz gibi araç borcu sorgulamalısınız. Diğer yandan ipoteğe konu olan borcu ödemek dışında araba ipoteğini kaldırmak için alıcıdan ön ödeme de alabilirsiniz. Bu da işinize yarayabilir. Bunun için alıcı ile iletişimde olmanız ve güven sağlamanız önemlidir. Ön ödeme yapmak oldukça avantajlı bir durumdur. Alacağınız ön ödeme ile ipoteği kaldırıp daha sonrasında para alarak aracı noter huzurunda alıcıya devredebilirsiniz.

Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız diğer bir seçenek ise ipoteği alıcıya devretmektir. Bunun için öncelikle araç sahibinin, banka ya da finans kuruluşuna başvurması gerekir. Bunu yapması zorunludur. Ardından aracı ipotekleyen banka bazı araştırmalar yapacaktır. Banka; alıcının kredi notunu, gelir durumunu ve genel profilini inceler. Genellikle bu durumda bankalar ipoteği kaldırıp alıcı adına ihtiyaç kredisi verir. Böylelikle sizler de ipotek ile uğraşmazsınız. Ayrıca bazı bankalar yeni bir sözleşme imzalayıp borcu alıcıya devretmeyi de tercih edebilmektedir. Bu sayede araç ile ilgili herhangi bir şeye siz müdahale etmezsiniz.

Araçlar Üzerindeki Rehin Nasıl Kaldırılır?

Araç ipoteği kaldırılmasının birçok yönünden baktık. Fakat bu durum yeni dönemle birlikte bir miktar değişti. 2011 yılında yapılan bir değişiklikle rehin kaldırma işlemi değişmiştir. Ancak 2011 yılından önce yapılmış rehinde eski usulle kaldırılacaktır. Buna göre eksi usul ve yeni usul olmak üzere rehin kaldırmak için iki usul vardır. Bunlardan ilk 2011 sonrası usul olan yeni usuldür.

Yeni usule göre aracının ipoteğini kaldırmak isteyen kişi kredi alınan banka şubesine gidilerek borcun tamamlandığı ve bundan dolayı rehinin kaldırılmak istendiği belirtilir. Bu noktada bankadaki görevli gerekli işlemleri ve kontrolleri yaparak, bir sorun olmadığını görürse, rehini kaldıracaktır. Rehini kaldıran kişi e-devlet üzerinden rehinin kaldırıp kaldırılmadığını kontrol edebilir. Aksi halde bankanızı arayarak durumu incelemelerini önerebilir ya da e-devlet üzerinden de kontrollerinizi yapabilirsiniz. Bu noktada diğer önemli şey ise bu rehinin kaldırılma durumu araç sahibinin onayı ile olmaktadır. Peki 2011 öncesinde ipotek nasıl kaldırılıyordu?

Eski usulde rehin kaldırma işlemi yeni usuldeki kadar kısa ve masrafsız olmamaktadır. Çünkü süreç daha uzun ve yorucudur. Eski usulde araç üzerindeki rehin nasıl kaldırılır sorusunun cevabı kısa olsa da işlemler uzun olacaktır. Öncelikle hatırlatmamızda fayda var ki eski usule 2011 yılından önce aracını rehin edenler tabi olmaktadır. Eski usule göre rehin kaldırma işlemleri belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar dört yol ile çözülür;

 Bunun için yapmanız gereken ilk şey öncelikle borç ödenerek tamamlanmalıdır. Diğer bir adım ise borcun tamamlandığını kanıtlamaktır. Bunun için bankaya giderek kanıt olacak belgeyi talep etmelisiniz. Diğer bir adım ise banka görevlisi ile birlikte notere gidilerek borcun tamamlandığını gösteren belge onaylatılmalıdır. Son adım ise Trafik Tescil Müdürlüğü’ne gidilerek noter onaylı belge aracılığıyla rehin kaldırılmalıdır. Bu sayede araç üzerindeki ipotek kalkar. Ardından gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Bu noktada eğer 2011 öncesi ise bu adımları yapmanız şarttır. Görüldüğü gibi eski usulde yeni sistemde olduğu gibi sadece banka görevlisiyle işlemler halledilerek rehin kaldırılamamaktadır. Hem noter onayı hem de Trafik Tescil Müdürlüğü’nün incelemesi gerekmektedir. Belgelerin doğruluğuna kanaat getirildiğinde taşıt üzerindeki rehin kaldırılacaktır.

 Araç Rehin Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürmekte?

İpotek işlemlerinde en çok merak edilen şeylerden biri de bu durum ne kadar sürede biteceğidir. Çünkü bazı durumlarda bazı aksilikler meydana gelmektedir ve bu araç sahibi için sancılı bir süreç olabilir. Bu süreçte iki kola ayrılmaktadır. Bu durumda sürede eski ve yeni usule göre değişmektedir.

Yeni usulde rehin kaldırma işlemi online olarak yapıldığından birkaç dakikada tamamlanabilmektedir. Bankadaki görevli evrak ücretlerini online olarak da alabildiğinden sadece bir iki dakikada araç üzerindeki rehin kaldırılabilir. Bu sayede evden bile çıkmadan araç ile ilgili sıkıntınızı çözebilirsiniz. Peki eski usule göre araç ipoteği kaldırma süresi nedir? Eski usulde banka, noter gibi işler olduğu için bir hafta belki 3-4 gün sürebilir ancak bu işlemler hızlandırıldığında söylenebilir. Bu noktada banka ile ilgili biraz şanslı olmalısınız. Çünkü ipotek işlemlerinde bankalar önemli rol oynar. Eğer banka ağır davranırsa bir ay bile sürebilir. İşlemlerin çabucak bitmesini isteyen kişiler bankalarına baskı yapmak zorunda kalacaktır. Böylece daha hızlı olarak halledilebilecektir. Eğer ki bu durumda yapacak bir şeyiniz yoksa elinizden bir şey gelmez. Sık sık banka ile iletişime geçebilir ve ipotek durumunun güncel halini öğrenebilirsiniz.