İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır ?

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Bankaların sunduğu taşıt kredisi avantajları araç almak isteyen herkes için güzel bir seçenek olma özelliği taşıyor ve pek çok kişi tarafından da tercih ediliyor. Araç alım süreçlerini, sunulan ödeme kolaylıklarıyla ve taksit imkanlarıyla çok daha kolaylaştıran bu krediler, sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olarak ikiye ayrılıyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?
Bankalar hem sıfır araç hem de ikinci el araç alımı sırasında verilecek krediler için müşterilerinden farklı kriterlere uygunluklar beklemekte. Örneğin, kredi sürecinde, ikinci el araçların yaşı, ilk irdelenen konulardan biri oluyor. Belirlenen koşullara uygunluk sağlanması durumunda ise ikinci el taşıt kredisi almak o kadar da zor değil.

İkinci El Taşıt Kredisine Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

1- İkinci el taşıt kredisine başvuracak herkesin ilk dikkat etmesi gereken konu, aracın yaşıdır. Yaş sınırı bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor olsa da, 8 yaş ortalama yaş sınırı olarak düşünülebilir. Bu nedenle eğer ikinci el araç bakıyor ve alım sürecinde kredilerden faydalanmak istiyorsanız aracın 8 yaşından büyük olmamasına dikkat etmelisiniz.

2- İkinci el araç alımı sırasındaki diğer bir önemli nokta, aracın satın alma işlemleri gerçekleştirilmeden önce ekspertiz raporu alınmasıdır. Bu rapor ile aracın kaza geçmişi ve donanımlarının sağlamlığına dair tüm detaylar belirlenebilmektedir. Böylece araç alımı sırasında ya da sonrasında ortaya çıkabilecek tatsız sürprizlerle karşılaşılma ihtimali de ortadan kaldırılacaktır.

3- Satın alınacak aracın üzerinde herhangi bir ceza ya da borç olup olmadığı, krediye başvurmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Tüm bu sorguları içeren temiz kağıdının araç satışını gerçekleştiren kişiden talep edilmesi gerekir. Aksi durumlarda kredi alım süreci çok daha zor hale gelebilir.

4- Alıcı ve satıcı arasında noter onaylı satış sözleşmesinin bulunması ise diğer bir önemli nokta. Noter satış onayının ve ruhsatın, gerekli tüm işlemleri yapılmış şekilde bankaya sunulması kredi alma sürecini kolaylaştıracaktır.

İkinci El Araç Kredisi İçin Gerekli Evraklar :
İkinci el taşıt kredisine başvurmadan önce dikkat edilecek tüm detaylara özen gösterdiniz ve şimdi bankaya başvuru yapmanın zamanı geldi. Peki ya ikinci el taşıt kredisi için bankalar tarafından istenen evraklar neler ?

1- Maaş bordrosu ya da kazancı gösteren belge

2- Serbest meslek sahipleri için üye olunan meslek kuruluşuna dair belge,

3- Nüfus cüzdanı,

4- Son 2 aya ait elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından biri,

5- Araç satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi,

6- Eğer araç satın alınmışsa noter onaylı satış sözleşmesi

Önemli not: Noter onayından itibaren 15 gün içerisinde kredi için başvuru yapılmalıdır.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

İkinci el taşıt kredisi alacak olan kişilerle ilgili olarak bankaların aramakta olduğu bazı şartlar vardır. Bu şartlar şöyle sıralanabilir:

Krediyi alacak kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.

Ferdi kaza sigortası yaptırılmalıdır.

Alınacak kredinin taksidi, ev halkının aylık gelirinin yarısını geçmemelidir.

Krediyi alacak kişinin gelir belgesi, bankaya sunulmalıdır.