Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Emlak Piyasasında Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Emlak piyasası oldukça karmaşıktır ve sistemli ilerlemeyi gerektirir. Her emlak ofisinde doğru ve güçlü adımlar atılması durumunda başarı kendiliğinden gelecektir. Bu yazımızda bu adımlar konusunda sizi bilgilendirilerek, emlak piyasasında başarılı olmanın altın kurallarına yer vereceğiz.


1- İletişim her şeydir. Başarılarla dolu bir emlak ofisine sahip olmanın yolu müşterilerle güçlü bir iletişim kurmaktan geçiyor. Müşterilerle kurulan güçlü bir iletişimin, yalnızca bugüne değil, geleceğe ve müşteri portföyünüze yapılan güçlü bir yatırım olduğunu söylemek mümkün. Ev arama süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreçten geçmekte olan müşterilerinizin stresini azaltmak ve onlara pozitif bir yaklaşımla destek olmak hem güvenilirliğinizi artıracak hem de müşterilerinizi size yakınlaştıracaktır.


2- Finans ve sektöre yönelik analiz bilgisi sektörün olmazsa olmazlarından. Kredi oranları, faiz oranları, vergi oranları gibi matematiksel ve karmaşık süreçler konusunda müşterilerinizi bilgilendirerek onların güvenini kazanabilir ve firmanıza olan bağlılıklarını güçlendirebilirsiniz.


3- Müşteri ihtiyaçlarını analiz edin. Gayrimenkul arayışında olan müşterilerinizin birbirinden farklı talep ve ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için ise iyi birer dinleyici olmak gerekir. Müşterilerinizi dinleyerek ve ihtiyaçlarını doğru tespit ederek başarıya daha da yakınlaşabilirsiniz.


4- Müşterilerinizi tanımaya özen gösterin. Kimi müşteriler telefon ya da sms ile kimisi ise yüz yüze iletişim kurmayı tercih edebilir. Kişiden kişiye değişen iletişim alışkanlıklarına yönelik olarak doğru ilerlemek bu süreçte müşterilerinizle olan bağlarınızı güçlendirecektir. Ayrıca örneğin, ev almak isteyen bir müşteriniz varsa, “Bu evi yatırım amaçlı mı alıyor yoksa içinde yaşayacak mı?” gibi soruların cevaplarını doğru ve eksiksiz şekilde verebilmeniz de müşterinizi daha yakından tanımanıza ve ihtiyaçlara doğru cevap verebilmenize katkı sağlayacaktır.


5- Referanslarınızı kullanın. İyi bir gayrimenkul danışmanı olmak için, geçmiş müşterilerinize zaman zaman kendinizi hatırlatın. Özel günlerde onlarla iletişime geçim, referanslarını isteyin. Gayrimenkul ihtiyacı ömür boyu sürer. Bu nedenle uzun vadeli kalıcı adımlar atmak için eski müşterilerinizle iletişim halinde kalmaya özen gösterin.


6- Offline ve online pazarlama, emlak piyasasında birleşiyor! Başarılı bir gayrimenkul danışmanının dijital mecraları etkin ve doğru şekilde kullanması gerekiyor. Yeni teknolojileri takip etmek, müşterilerinize en doğru tanıtımı yapabilmeniz açısından faydalı olacaktır.


7- Hedefler koyarak ilerlemek de emlak dünyasının olmazsa olmazlarından. Örneğin bu ay portföyünüze 10 ev eklemeyi planlıyorsanız, daha ayın en başından programlı ilerleyerek bu hedefe ulaşmak için kaç telefon görüşmesi yapmanız gerektiğini, nasıl ilerlemeniz gerektiğini belirlemeniz gerekecektir.


8- Bir emlak ofisinde başarıya giden yol, hedefe odaklı ve sistemli şekilde çalışan bir ekipten geçer. Ekibiniz için en doğru kişileri seçmek, başarınıza katkı sağlayacaktır. Çünkü tüm bölgelere ve müşterilere tek bir kişinin yetişmesi mümkün olmayacaktır ve bu anlamda doğru adımları atabilen bir ekiple ilerlemek başarının kilit noktalarından biridir.


9- Rakiplerinizden haberdar olun. Ve hatta onlarla iş birliği yapmaktan çekinmeyin. Sektörü daha yakından takip edebilmek, gelişmelerden ve daha çok müşteri ihtiyacından haberdar olabilmek için rakiplerinizle irtibatta olmanız fayda sağlayacaktır. Onları yalnızca rakibiniz olarak değil, işinizin, sizi ileriye taşıyacak bir parçası olarak görün.


10- Uzmanlığınıza güvenin ve müşterilerinize bu güveni yansıtın. Emlak sektöründe edindiğiniz tecrübeyi müşterilerinize yansıtmaktan çekinmeyin. Örneğin, ev satın almak ya da kiralamak isteyen bir müşterinizin o an göremediği bir avantajı siz görüyor olabilirsiniz. Tecrübenizle gelen bu bilgileri onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca, yalnızca olumlu gördüğünüz noktaları değil, olumsuz olarak değerlendirdiğiniz durumları da müşterilerinizle paylaşın. Bu yaklaşım, müşterinizin size olan güvenini büyük ölçüde artıracaktır.