İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

İkinci El Araç Alımında Ekspertiz Raporu Zorunlu Oluyor

Oto Ekspertiz Yasası Neleri Kapsıyor ?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni yasa kapsamında oto ekspertiz raporu zorunluluğu ile ilgili ayrıntılara baktığımızda; zorunluluğun 8 yaş altındaki ve/veya 160.000 kilometreye ulaşmamış araçlar için olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla söz konusu sınırların üzerindeki araçlar için oto ekspertiz yaptırma zorunluluğu ya da oto ekspertiz raporu zorunluluğu söz konusu değildir. Ancak yine de söz konusu araçların ikinci el piyasasında alımında riske girmek istemeyenler için bu önemli bir işlemdir.

İkinci el motorlu kara taşıtlarının satışı ve genel ticareti ile ilgili düzenlenen ve Resmi Gazete’de yayımlanan yasaları ileriye dönük değerlendirdiğimizde ise bu türden alım-satımların sektördeki ilgili meslek erbabları aracılığı 

Oto Ekspertiz Nedir ? Hangi Durumlarda Gerekir ? Oto Eksperi Hangi Durumlar İçin Gereklidir ?

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişini çok rahat analiz edebilir. Kaporta, boya, iç ve dış görünüm, Motor performansı, fren ve süspansiyon gibi bir çok uzmanlık gerektiren kişiler tarafından sunulan bir hizmettir.

 Oto Ekspertiz Nedir ?

Belli bir konuda teknik bilgisi olan kişiye denir. 2. el ”oto ekspertiz ” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelir.

Oto ekspertiz işlemlerinde aracın geçmişte geçirdiği kaza, değişen parçalar, mekanik aksaklıktan bozulan yerlere kadar masraf çıkarabilecek bütün bölümlerin incelenip oto ekspertiz son bulduğunda araç hakkında hazırlanan raporların isteyen kişiye sunulması gerekir.

Aracın belirtilen özelliklere sahip olup olmadığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar

Aracın dış görünüşü ile bir eksikliğe sahip midir ? Araçta değişim var mıdır ?

Aracın söylenen hasarları dışında başka bir hasarı var mıdır ?

Araç herhangi bir kaza yapmışsa hasarın maddi boyutu ne kadardır ? gibi bilgilere en iyi şekilde sahip olmanızı sağlar .

Neden Oto Ekspertiz Yapılmadan Otomobil Alınmamalı ?

2. el otomobil pazarında az kullanılmış masrafsız olarak satılan otomobillerin daha sonradan tam tersi şekilde notlara sahip olması durumu sektörde çok fazla karşılaşılan noktalardandır.

Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için araç sahibinden oto ekspertiz raporunu istemelisiniz.Böylece aracın hasar durumunu öğrenebilir aracın geçmişteki kayıtlarına bakabilirsiniz. Oto ekspertiz raporu ile alacağınız araç hakkında daha çok bilgiye sahip olarak ilerde araçta oluşacak sorunları göz önünde bulundurursunuz.

Oto Eksperi Hangi Durumlar İçin Gereklidir ?

Bazı alıcılar alacakları otomobilleri sanayiye göstermiş olsa bile bir çok ayrıntı gözden kaçırabiliyor. Sonradan ortaya çıkacak hasar sizin zarara uğramanıza neden olabilir.501 nokta oto ekspertiz raporu ile kendinizi bu zararlara karşı koruyabilirsiniz. Aracınızın hakkında en iyi bilgiye sahip olmak için eksper raporuna sahip olmasına dikkat ederek ve bu raporları inceleyerek daha karlı duruma geçebilirsiniz .